Ve vybraných částech Karlových Varech už nebudou dvakrát ročně přistavěny velkoobjemové kontejnery, které město stály 1,5 milionu korun. Nyní budou moci Karlovaráci nadměrný odpad, s nímž by museli do sběrného dvora, vyhazovat do přistavěného kontejneru jen na jaře. Podzimní turnus je totiž zrušen. Vedení radnice rozhodlo, že místo toho si mohou lidé zavolat taxi na odpad, které bude zajišťovat Správa lázeňských parků. Jenomže zatímco za vyhození odpadu do kontejneru nezaplatili občané ani korunu, taxi pochopitelně budou hradit. Nabízí se proto otázka, zda se tak odpad ve městě nebude hromadit, když služba nebude zdarma.

"To zatím nevíme. Je to nová služba našim občanům, kterou musíme nejdříve vyzkoušet," reagoval ředitel městské společnosti Správy lázeňských parků Miroslav Kučera s tím, že za jeden odvoz zaplatí zájemce 150 korun, přičemž město na něj připlatí dalších 150 korun. Odpadové taxi začne fungovat už za pár dnů, a to 1. října.

"Kontejnery má na starosti Správa lázeňských parků a my jsme částku 1,5 milionu korun ročně za jejich přistavění chtěli snížit," vysvětlil náměstek primátorky Petr Bursík (ODS). "V případě taxi nebudou lidé odkázáni na pevně stanovený termín a mohou si nechat odpad větších rozměrů odvézt přímo od domu. Smyslem je pomoci občanům, kteří nemají možnost odvézt odpady do sběrného dvora vlastním dopravním prostředkem, zamezit odkládání nepotřebných věcí k nádobám na odpad a vzniku černých skládek kdekoliv na veřejných prostranstvích," dodal Bursík.

Jak ho doplnil radní Martin Dušek (ANO), zaměstnanci lázeňských parků vždy na základě zájmu lidí sladí odvozy. Odpad se bude svážet dvakrát týdně po předchozí rezervaci termínu.

Lidé budou moci prostřednictvím taxi zlikvidovat nábytek, koberce, PVC lino, elektrospotřebiče, papír, krabice, plastové výrobky, sklo a také bioodpad. Svoz odpadu formou taxi naopak nebude sloužit pro podnikatelskou činnost, vyloučeny jsou také sanitární předměty, nebezpečný a stavební odpad, automobilové díly, pneumatiky či směsný komunální odpad.