Zatímco většina krajských zastupitelů podpořila záměr Lázně I od města odkoupit za 97,7 milionu korun, někteří karlovarští politici chuť a vůli prodat historický objekt města postupně ztrácejí. Mají výhrady k podmínkám i metodám, za nichž chce kraj historický objekt získat do svého vlastnictví.

Proti prodeji se už veřejně vyslovila karlovarská sociální demokracie. „ČSSD požádala karlovarské zastupitelstvo, aby přerušilo jednání o prodeji či převedení Císařských lázní kraji,“ uvedl Václav Larva, předseda karlovarské ČSSD.

Podle krajského zastupitele Tomáše Hybnera, který je zároveň náměstekem karlovarské primátorky, je zatím rozhodnutí karlovarského zastupitelstva o prodeji lázní odloženo do listopadu. „Nejprve se musíme dohodnout na konečném znění kupní smlouvy. Návrh, který se nám od kraje vrátil, je pro nás příliš vágní. Přesto se hejtman Josef Pavel na krajském zastupitelstvu vyjádřil, že je s námi dohodutý, a tím to pro něj končí. Proto se nyní spíše kloním k variantě, že rozpracovaný projekt na historickou budovu dokončíme my a požádáme Karlovarský kraj, aby nám pomohl se získáním finančních prostředků na obnovou lázní z dotací Evropské unie. Žádali bychom o dotace ze stejné kapitoly, z níchž chtěl prostředky na záchranu objektu čerpat kraj,“ dodal Hybner. Podle něj se bude město snažt získat peníze na lázně i z jiných zdrojů.

Návrh kupní smlouvy, kterou městu předkládá kraj, se ovšem nelíbí ani Evropským demokratům, ani části ODS. „Ze smlouvy zmizely jistíci podmínky, podle nichž by kraj nemohl část budovy převést na třetí osobu, nebo záruky financování rekonstrukce.

Požadavek na doložení projektové dokumentace změnil kraj na pouhý rámcový plán,“ postavila se proti krajem navržené kupní smlouvě Monika Makkiehová, karlovarská zastupitelika (ODS). Prostestují také další karlovarští zastupitelé, kteří upozorňují na to, že kraj oslovil město, že od něj chce historický objekt odkoupit. „Měli by také respektovat naše návrhy. Co bude v případě, že kraj požadovanou investici na rekonstrukci budovy, která činí 400 až 500 milionů, nesežene? To nám budovu vrátí?“ ptají se zastupitelé.

O tom, zda město Císařské lázně prodá, tak rozhodnou další posudky. „Ty doposud nejsou hotové, proto se nemůžeme bavit o finální ceně. Jednání s krajem jsme nepřerušili, ovšem podstatné jsou pro nás posudky, které jsme zadali,“ vzkázala prostřednictví mluvčího radnice primátorka Veronika Vlková (ODS).

Související článek: Kraj na lázně vystavil císařský bianco šek