Pacienti by dnes klepali na dveře většiny ordinací praktických lékařů marně. Ti totiž dnes protestují proti doplatkům za léky a zbytečné administrativě.

Tuto iniciativu podporuje například karlovarská lékařka Iva Šindelářová. „Já bohužel zítra budu na jednání v Praze, ale protest svých kolegů plně podporuji. Situace skutečně není dobrá,“ posteskla si Šindelářová. „Například spory s pojišťovnami jsou čím dál horší. Sama už jsem měla několikrát různé konflikty. Jsem docela ráda, že už jdu do důchodu,“ doplnila lékařka.

Problémy praktických lékařů vyburcovaly i ty doktory, kteří se dříve ke stávkám a protestům stavěli spíše odmítavě. „Nikdy jsem neprotestovala, ale dnes se připojím. Ordinaci zavřu na celé dopoledne,“ potvrdila karlovarská lékařka, která si nepřála být jmenována. „Největší problém je ten, že by pacienti měli platit doplatky za léky u mě v ordinaci. Nemám čas na to, abych stále vyplňovala nějaké papíry a nikoho na tu práci nemůžu přijmout. Jsme tady, abychom léčili, ne papírovali,“ dodala.

Požadavky svých kolegů podporují i lékaři z horských oblastí. Jan Pazdiora, který ordinuje v Horní Blatné, Abertamech a Perninku, se protestu zúčastní. „O mé pacienty bude postaráno. K dispozici jim budou kolegové v Abertamech a Nejdku,“ ubezpečil pacienty.

Také Jaroslava Cikhardtová, praktická lékařka z Jáchymova, protest podporuje. „Nevím ale, zda nám to bude něco platné. Vypadá to tak, že ´ti nahoře´ rozhodli, aniž by se zeptali praktických lékařů,“ posteskla si. Třicet korun za návštěvu ji, jak tvrdí, nevytrhne. „Navíc nás to velice zatíží. Nejsem ale proti, aby se platilo u specialistů,“ dodala.

Důchodkyně Hana Pokorná z Jáchymova požadavky lékařů podporuje. „Ministerstvo svým postojem vydírá jak lékaře, tak pacienty,“ myslí si.