K jednoznačnému zhoršení už tak dost svízelné situace by podle názoru Marcela Vlasáka, velitele karlovarské městské policie, vedl návrh ministerstva vnitra zcela zrušit blokovací zařízení, tedy nepopulární botičky. „Je to návrh, který vzešel od zeleného stolu, aniž by se s městskými policiemi kdokoliv poradil,“ konstatoval.

Osobně nepovažuje botičky za hlavní „zbraň“ strážníků, nicméně je to podle jeho slov velice účinný prostředek, jak řešit dopravu v klidu. „V Karlových Varech jsme zavedli systém třikrát a dost. V praxi to znamená, že pokud přestupce třikrát poruší předpisy, vyzveme ho, aby situaci řešil přímo u nás. Počtvrté už nastupují botičkáři,“ vysvětlil.

Argument ministerských úředníků, že se řidiči při řešení botiček ohánějí osobou blízkou, není podle Vlasáka směrodatný. „Ne vždy se vymlouvat mohou, a ne vždy se také vymlouvají. To bychom pak kvůli osobám blízkým mohli zrušit i odtahy nebo měření rychlosti,“ doplnil.

Právě měření rychlosti je rovněž trnem v oku odborníků. To totiž mohou podle ministerstva vnitra provádět i soukromé společnosti. „Zákon by měl jednoznačně určit, co mohou soukromníci dělat, a co ne. Jinak se měření rychlosti změní ve výnosný byznys,“ domnívá se Vlasák.