Kromě vystavení vzácné ikony se zde konala velká liturgická bohoslužba, které byla přítomna i hlava české pravoslavné církve otec Kryštof.

„Ikona, která není příliš stará, proslula především roněním slz, zatím nevysvětlitelným jevem. Ten je podle dosavadních zkušeností předzvěstí tragických událostí,“ vysvětluje pracovník generálního konzulátu Ruské federace Denis Arsenťjev.

Jednou z tragických událostí byl i zářijový teroristický útok na školu v severoosetijském Beslanu. Krátce před tím slavná ikona prý také slzela.

Ikona už byla vystavena nejen pro pravoslavné věřící například v pražské Bubenči, v chrámu svatého Nikolaje, dále potom v pravoslavném kostele na Olšanech, v Resslově ulici u svatého Cyrila a Metoděje a vidět ji po Karlových Varech budou moci i zájemci v Brně a Košicích.

Ikony či madony ronící slzy, některé dokonce krvavé, nejsou v církevní praxi žádnou zásadní výjimkou. Tento jev však nikdy nebyl exaktně vysvětlen.

V poslední době se po rozborech tekutiny údajně ukázalo, že jde o lidskou krevní plazmu. Jak se na sakrální artefakty dostala a jak se velmi autenticky daří tekutině vytékat právě z očí madon, však stále zůstává záhadou.

Kromě karlovarských pravoslavných věřících se páteční liturgie zúčastnilo i mnoho ruských i dalších zahraničních hostů.