Chovatelům novinka ale udělala čáru přes rozpočet, když se evidence jejich úlů zpřístupnila nejen zemědělcům, ale i široké veřejnosti. Poloha úlů desetitisíců českých včelařů je teď známá a chovatelé se obávají krádeží a útoků vandalů.

Krom toho, že si kdokoli může najít polohu úlu, může se dozvědět na stránkách i údaje o majiteli, jako je místo bydliště, telefonní číslo nebo e-mail.

Dříve si zemědělci museli před postřiky půd najít v papírové formě na obecních úřadech polohu úlů, aby neotrávili včelstvo. Elektronizace údajů a jejich zveřejnění od letošního března ve Veřejném registru půdy a na Portále farmáře mají práci usnadnit.

„Diskusi jsem mezi členskou základnou již zaznamenal a reakce byla spíše negativní. Jde právě o to, že si nepřejí, aby si kdokoliv mohl najít stanoviště, kde včelaří. Samozřejmě jim jde o bezpečnost,“ řekl Jiří Kolomazník, předseda Základní organizace Českého svazu včelařů Karlovy Vary.

S vandalismem se karlovarští včelaři setkávají, ale velmi zřídka. Roční zásahy vandalů se dají spočítat na prstech jedné ruky.

„Lidé moc nechápou, jak moc je včela užitečný živočich. Neprodukuje jenom med, ale také pyl, propolis, včelí jed, mateří kašičku a to všechno se používá jak v lékařství, tak v kosmetice. Lidé mají často panický strach ze včel a ze žihadel. Myslí si, že je včely napadnou a bodnou. Chování včel je ale jiné a nezaútočí, pokud je lidé nechávají v klidu. Bohužel lidé je preventivně ničí. Radši je zabijí, než je bodnou. Bohužel se rovněž setkáváme s tím, že v noci, kdy včely nelítají, někteří vandalové zacpou česna a úly zapálí, nebo prostě jednotlivé nástavky rozhážou po stanovišti. Shodí je z podstavců, na kterých úly stojí. V pár případech nám dokonce ukradli celé úly,“ dodal Kolomazník. V okrese Karlovy Vary je momentálně 624 řádných a neorganizovaných včelařů, kteří obhospodařují přibližně 9000 včelstev. V celé České republice jich pak je okolo 58 tisíc.

Obavy se týkají hlavně včelstev v pohraničí. České včely jsou totiž velmi kvalitní. Úmrtnost českých včel je pod deseti procenty, zatímco jinde v Evropě je znatelně vyšší.