Knihovna, to už dávno není jen o půjčování literatury. Současné knihovny plní řadu dalších úkolů a rozšiřují služby pro veřejnost. V případě Krajské knihovny Karlovy Vary je to otevření nového komunitního centra v její pobočce v Lidické ulici v Drahovicích.

„Krajská knihovna se rozhodla, vycházejíc přitom z podnětů veřejnosti a svého dlouhodobého průzkumu, že by lidé uvítali místo pro společná setkávání. Proto jsme v drahovické pobočce přebudovali počítačovou učebnu právě na nové komunitní centrum," uvedl ředitel knihovny Vratislav Emler.

Učebna byla kompletně přebudována za finanční podpory Nadace ČEZ, tak aby vyhovovala novým účelům. „Místnost je nově vybavená koberci, žaluziemi, nábytkem a kuchyňským koutem. Lze tu tak připravovat i jednoduché občerstvení. Nechybí ale ani nová technika, jako například notebook a tablety či flip chart, aby tu bylo možné pořádat semináře a přednášky," poznamenala mluvčí knihovny Michaela Němcová.

Náklady na veškeré úpravy a vybavení dosáhly kolem 120 000 korun. Nebude ale knihovně pro změnu chybět počítačová učebna?

„Vzhledem k tomu, že poptávka po počítačovém vzdělání již nějakou dobu stagnuje, nebyla učebna už tak využívaná. Naproti tomu se ale zvyšuje zájem o pronájmy míst na pořádání seminářů a setkání. I proto se nám zdál nápad vybudovat komunitní centrum jako velmi dobrý. A to zejména v rezidenční čtvrti s rozmanitou skladbou obyvatelstva, od rodin s dětmi až po seniory," konstatoval Emler.

Kapacita komunitního centra je kolem pěti desítek míst a cena za jeho pronájem spíše symbolická. Za hodinu je to 250 korun. Pronájem centra je možný v době otevření pobočky a po dohodě i mimo otevírací dobu knihovny. „Provoz centra zajistí tři pracovnice pobočky, měly by to zvládnout bez větších problémů vedle svých současných úkolů. Centrum využije i knihovna například pro literární večery," dodal Emler.