Minipivovar vzniká ve Valči. Měl by tam začít fungovat v roce 2023 a plánuje vařit i piva moderních a v České republice méně běžných pivních stylů.

„Z původního pivovaru se ve Valči zachovala část staré budovy, kterou zachránil sochař Jakub Hadrava spolu s místním kastelánem. Kromě sochařského ateliéru nyní v budově vznikne právě minipivovar,“ říká Vojtěch Vasko, spolumajitel pivovaru. Založil ho s Jiřím Bauerem, oba jsou původně studenti hudební vědy a spojila je hudba a pivo.

Firma prozatím funguje jako takzvaný létající pivovar. To znamená, že první várky piva uvařil její sládek Jiří Bauer v jiném pivovaru, který pronajal firmě svou techniku. Ochutnat tak zatím zájemci mohli tradiční český ležák, ale i vyrobený s použitím nesladované biošpaldy a moderních lokálních chmelů.

„Rádi bychom se vedle dalších tradičních i moderních pivních stylů zaměřili na slabá piva v rozmezí jedno až tři procenta, která osvěží, ale neopijí. Vidíme v tom trend, který může soupeřit s oblibou nealko piv,“ uvádí Vojtěch Vasko. Zaměřit se chtějí také na bezlepková piva.

Proměna někdejší proluky na Zámeckém Vrchu.
Podívejte se: Takto se změnily proluky a domy v centru lázní

„Základem sortimentu by ale měly být ležáky, které mají s trochou nadsázky chutnat tak, jak by je uvařil Josef Groll roku 1842, kdyby si ho místo Plzně povolala Valeč. Progresivní sládek je však také zvyklý experimentovat, takže valečská pivní nabídka nebude ani v nejmenším nudná,“ tvrdí Vojtěch Vasko.

Firma plánuje financovat budoucí výrobu piva také pomocí pivopisů, což jsou ručně tištěné poukázky na pivo. Zájemci, kteří si je na webu pivovaru zakoupí, si tak výhodně předplatí pivo, které se tam v budoucnu uvaří, a přispějí na rozvoj valečského pivovaru.

Majitelé pivovaru Valeč během studia muzikologie nejenže založili klezmerovou kapelu Der Šenster Gob, jenž letos oslavila deset let existence, ale pořádali na katedře i různé společenské akce, mimo jiné exkurze do pivovarů. Jiřího Bauera postupně pivovarství zaujalo natolik, že začal s domovarnictvím, tedy vařením piva v domácích podmínkách, a později nastoupil ke studiu na Podskalskou pivovarskou školu. Stal se nejprve podsládkem v slánském pivovaru Továrna, v současnosti působí jako jeden ze dvou sládků pivovaru Sibeeria v Praze.

Obec Valeč před několika lety prodávala poslední zachovalou výrobní budovu místního pivovaru, který ukončil činnost v roce 1932. Budovu v havarijním stavu koupil sochař Jakub Hadrava, který se proslavil například instalací v kostele sv. Jiří v Lukové, spolu s kastelánem místního zámku a jeho bratry. Ti dali v budově prostor sochařskému ateliéru i novému pivovaru.

Pivovar Valeč v současnosti uvařil už třetí propagační létají várku piva, účastní se veřejných kulturních akcí se svým výčepním vozíkem a zpracovává projektovou dokumentaci pro dokončení rekonstrukce budovy. V budoucnosti plánuje provozovat kulturní akce přímo v budově nového pivovaru.