Už v brzké době, a to zřejmě od začátku letních prázdnin, začnou opět v Karlových Varech fungovat stanice, které budou sledovat kvalitu místního ovzduší. Karlovaráci tak budou mít konečně přístup k těmto zásadním informacím. Emise se totiž ve světově známém lázeňském městě neměří už osm let. Do roku 2015 provozoval měřící zařízení ve městě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vedení magistrátu se s ním ovšem poté nedokázalo dohodnout na finančních podmínkách, protože provoz, který by řešil ČHMÚ, by stál město podle údajů z roku 2019 čtyři sta tisíc korun.

I když rozdíl v částce, kterou má za měření nyní město platit, není až tak výrazný, umožní výstupy hned ze tří zařízení. „Český hydrometeorologický ústav nabízel jedno zařízení. My budeme mít nyní tři,“ uvedl mluvčí radnice Jan Kopál.

Dva roky radnice řešila, jaký typ stanic vybere. Šlo především o to, co dokáží měřit. Jak doplnil karlovarský radní Petr Bursík (ODS), město se nakonec rozhodlo, že osloví firmu, která systém kompletní zajistí. „Měření emisí nám dodá jako datovou službu společnost Agdata s.r.o.. Smlouva s ní bude sepsána na dva roky. Za dva roky měření a poskytování naměřených dat za toto období zaplatí město 650 tisíc korun,“ upřesnil Bursík s tím, že Karlovy Vary se pokusí přes Fond životního prostředí na tyto účely získat finanční příspěvek.

Ilustrační foto
Zemřel mu syn, ale pojišťovna nic nevyplatí, poradkyně přiznala chybu

Cena obsahuje podle mluvčího Kopála instalaci a deinstalaci měřidel, okamžité poskytování naměřených dat s možností dálkového přístupu. „Systém umožní, že výstupy budou moci být zobrazeny na webových stránkách města,“ dodal náměstek primátorky Martin Dušek.

„Senzory měří koncentrace PM1.0, PM2.5, PM4, PM10, což je polétavý prach, dále oxid dusičitý NO₂, oxid siřičitý SO₂, oxid uhelnatý CO a přízemní ozón O₃,“ pokračoval Kopál.

A kde se konkrétně bude měřit? Půjde o tři místa, a to Divadelní náměstí, Mlýnské nábřeží poblíž Vojenského lázeňského ústavu (dnes Lázeňského hotelu Sadový pramen) a Zahradní ulici naproti hotelu Thermal.

Vybrané lokality se tedy týkají jen lázeňského území. Původně měla být ale jedna měřící stanice totiž umístěna na mnohem dopravně rušnějším místě, kde se předpokládá horší složení ovzduší, než je v poklidné části města, kam se autem dostane jen málokdo. Takovým místem měl být podle plánů například Růžový Vrch. Dříve stávala stanice na velmi frekventované křižovatce u Becherovky.

Jedno z posledních měření kvality ovzduší provádělo v Karlových Varech na jaře roku 2019 Centrum pro životní prostředí a zdraví, které se zaměřilo právě na dopravně zatížené lokality, kde jsou hladiny oxidu dusičitého vysoké. Hned ve dvou ulicích, Bezručově a Táborské, naměřilo přitom hodnoty překračující 40 mikrogramů na metr krychlový. Vedení města se tehdy nelíbilo, že výsledky nebyly kvůli velmi dopravně frekventovaným místům reprezentativní.

Kvalita ovzduší v Karlových Varech nezajímá přitom jen obyvatele krajského města, ale například i z nedalekého Jenišova. Ti se obávají otevření dalších lomů společnosti Sedlecký kaolín. Jak upozorňují, otevření lomu by mohlo mít vliv na ovzduší i ve vzdálenějších Karlových Varech, a to především kvůli polétavému prachu.