Dvanáct let čekala Judita Šíňanská na okamžik, než si zase bude moci přečíst noviny či se pohodlněji věnovat normálnímu životu. Ta totiž řadu let žila v praktické slepotě. Naštěstí se v uplynulém týdnu podařilo pomocí použití umělé rohovkové náhrady KeraKlear ženě zrak výrazně vylepšit.

„Tento nový typ keratoprotezy byl použit na několika světových pracovištích. V České republice v Hradci Králové. Unikátnost postupu, který jsme použili v Karlových Varech, spočívá především ve zvolené chirurgické technice,“ potvrdil primář Pavel Studený.

Výhodou tohoto operačního postupu je podle něj to, že rohovka pacienta není odstraněna v celé tloušťce, ale její malá část je ponechaná. V rohovce pacienta se vytvoří kapsa, její vrchní část v centrální oblasti se odstraní a poté se do kapsy vloží implantát. „Výhodou této metody je i velká rychlost, protože zákrok je v podstatě ambulantní a trvá zhruba patnáct minut,“ dodal primář.

Celý postup lékaři konzultovali jak s americkým výrobcem keratoprotézy firmou Keramed, tak i českým zástupcem firmou Videris. „Na základě těchto konzultací jsme byli přizváni ke spolupráci na celosvětově probíhající studii, která by měla zhodnotit dlouhodobé výsledky operací,“ doplnil Studený.
Podle něj se nyní budou touto metodou operovat i další lidé. „Musíme si však vybírat a vše pečlivě konzultovat. Metoda ale šetří čas i peníze,“ potvrdil primář.

Spoluprací s oční klinikou Somich získala karlovarská nemocnice možnost poskytovat komplexní oftalmologickou péči občanům Karlových Varů a okolí. „Ohlasy veřejnosti jsou velmi příznivé, protože oceňují, že nemusejí dojíždět do jiných zařízení,“ uvedla Zdeňka Marková, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice.

Samotná pacientka je z výsledku nadšená. „Mám problémy se zrakem už třicet let. V poslední době už jsem ani nedoufala, že mi někdo pomůže. Jsem strašně ráda, že se to podařilo, je to opravdu zázrak,“ prohlásila radostně Judita Šíňanská. Ta také dodala, že při samotné operaci ani po ní nepociťovala žádnou velkou bolest nebo podobné problémy. Vše bylo podle ní bez problémů.