Karlovarské Věci veřejné (VV) čelí nejvážnější krizi od dob svého vzniku. Karlovarský klub Vévéček jakoby se nakazil leprou a z původního volebního kádru kandidáti postupně odpádavají. Zatím odešli tři. Pavel Jára, na kandidátce třetí v pořadí, čtvrtý Roman Wiesner a Libuše Plachá, která za VV kandidovala na pětadvacátém místě.

„Zda je toto číslo konečné, nevíme. Máme signály o tom, že odstoupí ještě jeden či dva členové,“ uvedli včera Jára a Wiesner. Dodali, že z kandidátky odstoupili kvůli lídrovi Tiboru Mincovi. „Nechceme s ním spojovat svá jména. Podle nás mu scházejí morální vlastnosti potřebné k vykonávání funkce primátora, o niž stojí. Jde o člověka, který svou funkci manažersky nezvládá, je neschopný, má problémy s pravdomluvností, intrikuje, neplní sliby či jen slibuje,“ zhodnotili Mincovo působení na postu předsedy karlovarského klubu VV a roli lídra pro komunální volby Jára s Wiesnerem. Reagovali tak na Mincovo prohlášení, že odstoupením předešli vyškrtnutí z kandidátky, protože se bez vědomí strany domlouvali na budoucí koalici s jinou politickou stranou a jejich působení v klubu bylo destruktivní.

„To je naprostý nesmysl. Přece nerozjedeme kampaň proti sobě a svým voličům. Vše začalo tím, že jsme demokraticky navrhli Mincovo odvolání z funkce předsedy pro jeho nečinnost. Bylo to už podruhé. Navíc jsme naši rezignaci považovali za interní záležitost strany. Ne my, ale on vše zveřejnil. Ovšem podle své verze. V odůvodnění něco napsat musel. A my se nyní musíme bránit,“ uvedl Jára s Wiesnerem. Oba zdůraznili, že je jim líto, že jsou donuceni prát špinavé stranické prádlo a že tyto spory vrhají špatné světlo na Věci veřejné. „Nechceme, aby měly dopad na volební preference dalších klubů v kraji. Držíme jim palce a přejeme volební úspěch. Do karlovarských komunálních voleb jsme se ale snažili nabídnout kvalitní a fundované kandidáty, což Tibor Minca podle nás není. Nejsme agenti, ani rozvraceči, ale kvalitně pracovat s ním nemůžeme. Proto jsme raději rezignovali,“ vysvětlili.

Minca však tyto názory odmítá. „Všechny tyto argumenty jsou zástupné a beru to tak, že prostě tito lidé něco po svém odchodu říct museli. Je smutné, že se chovají tak, aby co nejvíce ublížili naší straně. Také odmítám, že bych v rámci volební kampaně nic nedělal. Volební kampaň běží, akorát jsme na jednání štábu tyto lidi nezvali, protože jsme měli strach, že vynesou informace a nápady konkurenční straně,“ hájí svůj post lídra Minca.

Jeho názory potvrdila i Jana Suchá, poslankyně za Věci veřejné. „Víme o tom, že tito lidé tajně jednali s lidmi z konkurenční kandidátky a všechny jejich současné kroky jsou naší politickou konkurencí s nimi koordinovány, Obvolávají naše členy a snaží se co nejvíc oslabit naší stranu. Dokonce působili jako rozvraceči i na našem vlastním volebním mítinku, což je velmi nešťastné a nepříjemné,“ řekla Suchá.

Předseda KV VV: ano, či ne?

Členové, kteří odstoupili z kandidátky Vévéček, zpochybňují také předsednictví Tibora Minci. „Na mimořádné schůzi 21. listopadu 2009 byl pouze představen, nikoliv zvolen,“ tvrdí a dokument z této schůze, který má Deník k dispozici, to dokazuje. „Dnešního dne byl na mimořádné schůzce představen nový předseda klubu VV Karlovy Vary Tibor Minca,“ stojí zde doslovně. Pod tím je třináct podpisů. Jiný dokument údajně neexistuje. „Pak ale jsou Mincovy úkony právně neplatné,“ uvedli.

To ale rozhodně odmítá pražská centrála strany Věci veřejné.

„Předseda klubu Karlovy Vary byl řádně zvolen na jednání klubu dne 21. listopadu 2009. Zvolení a uvedení do funkce předsedy podepsalo na zápise ze zasedání klubu třináct členů včetně bývalé předsedkyně klubu Vilmy Němcové. Od dne zvolení nedošlo ke zpochybnění platnosti této volby ani právních úkonů nového předsedy. Jakékoli zpochybňování čtyři dny před otevřením volebních místností považujeme za čistě účelovou antikampaň,“ uvedl celorepublikový volební manažer VV David Švarc.

Slova manažera Švarce potvrdila také bývalá předsedkyně Vilma Němcová.

(Ivana Kalinová, Jan Havelka)