Nová kamera a zahájení první etapy modernizace stávajícího kamerového systému. To je plán na letošní rok karlovarské městské policie.

„Nový kamerový bod chceme usadit na Vítězné ulici. Budeme žádat i o dotaci ministerstvo, ale chci ubezpečit občany, že pokud dotace nevyjde, jsme připraveni jít do financování sami, neboť město má velký zájem," komentoval nákup nové kamery velitel městské policie Marcel Vlasák. Tato kamera tak bude už osmnáctou, kterou provozuje městská policie. „Jedna z nich je mobilní a využíváme ji podle potřeby především v okolí ubytoven," prozradil Vlasák.

Na ty stávající však nebude zapomenuto, neboť v letošním roce odstartuje první etapa modernizace stávajícího kamerového systému.

„Kamery jsou ideálním pomocníkem. A jelikož už jsou kamery nasazeny několik let, musíme přikročit k modernizaci. Díky tomu bude kvalitnější obraz, neboť vše budou spojovat digitální trasy," upřesnil velitel městské policie. I díky tomu se zlepší spolupráce s republikovou policií. Ta má už nyní aktivní přístup do systému, ale pracovat může pouze s novějšími kamerami. „Díky digitalizaci tak budeme moci předávat obraz kompletní a ze všech kamer," vysvětlil Vlasák.

To, že kamery jsou neocenitelným pomocníkem, dokládají i čísla z minulého roku. „Zatím to není finální číslo, neboť některé události se ještě došetřují, ale z čísel, která máme k dispozici, vyplývá, že kamery odhalily na 1200 přestupků. A to včetně tří trestných činů," vysvětluje čísly Vlasák. Mezi nejčastější odhalené přestupky patří znečišťování či špatné parkování.

Kamery fungují i jako preventivní zbraň. „Díky kamerám se nám z některých míst povedlo vytěsnit toto chování. A to proto, že pachatel se jako pachatel chová, jen když se mu vyplatí a má optimální podmínky, což přítomnost kamer zcela určitě není. Navíc pokud už k tomu dojde, můžeme okamžitě zareagovat," dodal Vlasák.

Záznamy z kamer se v paměti uchovávají po dobu deseti dnů. „Je to ideální doba," dodává nakonec velitel městské policie.