Kdysi tristní situace se v posledních letech výrazně zlepšila, v centrech měst jsou obvykle toalety vcelku dobře k nalezení a dostupné.

V Chebu mohou lidé využít šesti veřejných toalet, přičemž některé z nich provozují Chebské technické služby. Tato zařízení využívají moderních mincovních automatů s blokováním. Ty jsou vybaveny kontrolkou, která upozorňuje na obsazenost toalet. Lze tak elegantně předejít nepříjemnému setkání ve dveřích kabinky. Využití toalety vyjde na deset korun, za pisoáry pánové zaplatí o pět korun méně.

Veřejných záchodků mají možnost užít v Mariánských Lázních místní i turisté. Toalety jsou rozmístěny v různých lokalitách města. Ve večerních hodinách těchto služeb ale nevyužijete. „Veřejné toalety jsou otevřené v časovém rozmezí od devíti do šesti hodin večer. Výjimku tvoří toalety umístěné pod restauračním zařízením u kruhového objezdu. Ty se zavírají spolu s restaurací,“ uvedla pracovnice Infocentra Mariánské Lázně. Za tyto služby lidé zaplatí kolem deseti korun. Odskočit si mohou lidé i v mariánskolázeňských supermarketech navíc bez nutnosti platby. Čistota těchto míst ovšem nebývá ideální.

V Ostrově si lidé mohou odskočit na dvoje veřejné toalety přičemž jedny na Starém náměstí jsou smíšené. Ničemu to ovšem nevadí, jelikož se do kabinky dostane vždy jen jeden člověk. Druhé toalety se nachází na zámku, kde už jsou dámy a páni zvlášť. Toalety vlastní město a jsou placené. O úklid se stará městem najatá soukromnice. „V zimě nastává problém s bezdomovci. I když jsou toalety zabezpečené venkovním kamerovým systémem a provádí se pravidelné kontroly, nedá se situaci vždy předejít. Bezdomovci házejí do automatu většinou děravé nebo jinak poškozené znehodnocené mince, čímž automat zablokují. Zámky poničí a přespávají uvnitř,“ informuje Jiří Diviš z odboru správy majetku.

V Sokolově jsou asi nejznámější toalety vedle Starého náměstí, které slouží mnoho let. Ve zděné budově je připravena zaměstnankyně, která vybere peníze, a stará se o čistotu. Na náměstí Budovatelů postavili samoobslužné záchodky, kde veřejnost vhazuje drobné do mincovníku. Zdravotně postižení a matky s dětmi mohou použít takzvaný euroklíč.

Ostudou jsou záchodky na dopravním uzlu, kde u autobusů chybí úplně, a večer se zavřou i ty nádražní.

Ilustrační foto
Chcete přijít o bicykl? Stačí k tomu málo. Někdy se však policii zadaří