Například město Cheb má ve svém vlastnictví zhruba tři stovky nebytových prostorů. „Jejich obsazenost je kolem 90 procent. Myslím, že to je také díky příznivým sazbám nájemného. I prostřednictvím cenové politiky se snažíme o to, aby se nájemci provozoven příliš nestřídali, případně aby nebytové prostory nezůstávaly delší dobu prázdné. Ceny za pronájem městských nebytových prostorů jsou podle našich zjištění v porovnání se soukromými objekty poměrně výrazně nižší,“ sdělila místostarostka Chebu Eva Horná.
„Dlouhodobí nájemci mají nárok na slevu ve výši až 30 procent z původního nájemného. Už po uplynutí tří let od uzavření nájemní smlouvy mohou požádat o slevu 10 procent z původního nájemného. Sleva se pak postupně zvyšuje, takže působí-li nájemce v prostorách 10 a více let, dosáhne na již zmíněnou slevu ve výši 30 procent. Slevy se dále poskytují i v případě, že se nebytový prostor nachází ve vyšších podlažích. I v tomto případě může sleva dosáhnout výše až 30 procent. Slevu může získat rovněž zájemce o pronájem delší dobu nevyužitého prostoru,“ vysvětlila Eva Horná.
Výše ročního nájemného v nebytových prostorách ve vlastnictví města se pohybuje v závislosti na druhu provozované činnosti a atraktivnosti lokality v rozmezí od 185 do 4423 korun za metr čtvereční plochy. Nejnižší sazba se týká například kulturních a společenských činností, sportovních zařízení, charity či sociálních služeb. Naopak nejvyšší sazba nájemného se vztahuje na provozování peněžních ústavů nebo směnáren. „Od 1. dubna 2018 dochází k mírnému zvýšení sazeb nájemného z nebytových prostor o koeficient míry inflace roku 2017 ve výši 2,5 procenta. Jde přitom o první zdražení od roku 2013. V minulých letech, kdy inflace bývala pod jedním procentem, se sazby nájemného nezvyšovaly,“ dodala místostarostka.
Určité úlevy za pronájmy poskytuje rovněž město Karlovy Vary, ovšem v žádném případě se to netýká prostor ke komerčním aktivitám. „Chápeme, že například v některým malých obcích potřebují udržet třeba jediný obchod v místě, a tak hledají pro jeho provozovatele nějaké úlevy. Třeba právě na nájemném, pokud je v městských prostorách. Ale tohle není případ Karlových Varů,“ konstatoval mluvčí Jan Kopál.
Magistrát ovšem vychází vstříc veřejně prospěšným institucím, například K-centru, jež se zabývá drogovou problematikou, nebo podobným zařízením zabývajícím se činností v oblasti prevence či poskytování sociálních služeb. „Zkrátka když je tato služba potřebná, veřejně prospěšná a nemá komerční charakter. Pak se to řeší formou takzvané výpůjčky, kdy město poskytne prostory bez poplatku. Anebo mohou neziskovky platit nájem, ale město jim přispívá na činnost formou dotací,“ uvedl Kopál.
V Sokolově slevy z nájmu za věrnost neexistují. Jejich výše je stanovená vnitřním předpisem a odstupňovaná dle atraktivity dané lokality. „Město podnikatelům vychází vstříc tím, že od roku 2012 nenavyšuje nájem o inflaci, ačkoliv to mají firmy a podnikatelé ve smlouvě zakotvené,“ řekla vedoucí odboru majetku města Hana Mertlová.