Soutěže Vesnice roku se mohou zúčastnit obce, které mají maximálně 5 250 obyvatel. Vítězné vesnice si mezi sebou rozdělí 32 milionů korun. V minulém ročníku byla nejúspěšnější vesnicí z Karlovarského kraje Březová na Sokolovsku, která postoupila do celostátního kola.

„Soutěž Vesnice roku je určena pro všechny obce, které mají maximálně 5 250 obyvatel, zachovaly si venkovský ráz a zpracovaly si vlastní program obnovy vesnice,“ vysvětlil náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Všechny přihlášené obce jsou nejdříve hodnoceny v krajském kole, kde mohou získat různá ocenění. Vítěz tohoto kola získá zlatou stuhu a dotaci až ve výši jeden milion korun. Za další ocenění, mezi které patří například stuha za práci s mládeží či za péči, zeleň a životní prostředí mohou obce získat dotaci až 600 tisíc korun.

„Milionová dotace je pro rozvoj malých obcí velmi významnou částkou. Peníze slouží především na zlepšení infrastruktury, budování kanalizace nebo rekonstrukci budov,“ sdělil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

To potvrzuje i starosta obce Hájek u Ostrova, která v minulém roce získala ocenění za péči o zeleň a životní prostředí a také finanční dotaci.

„V minulém ročníku nás získané ocenění překvapilo. Také jsme získali nárok na dotace ve výši zhruba 400 tisíc korun. Letos se soutěže Vesnice roku určitě zúčastníme, ale neděláme si žádné ambice ani iluze na nějaké vyznamenání. Samozřejmě, že když naší práci někdo ocení, tak budeme jenom rádi,“ uvedl Vít Hromádko, starosta Hájku.

Obec, která zvítězí v krajském kole automaticky postupuje do kola celostátního. Vítěz soutěže získá další milion korun.