VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veto Thermalu. Miliony na rekonstrukci jsou fuč

Praha, Karlovy Vary - Měla to být důkladná rekonstrukce, která by Thermal vynesla mezi prvotřídní, ultramoderní hotely. Jenomže nebude. Vláda miliony na hotel dát odmítla. Naděje, že peníze přece jenom uvolní, ale stále existuje. „Návrh Ministerstva financí na vyjmutí hotelu z režimu privatizace a navýšení základního kapitálu o 300 milionů korun byl na jednání vlády pouze přerušen. Je pravdou, že rekonstrukce se tímto bohužel zpozdí. Ministerstvo financí má však stále zájem na jejím provedení, pro které je navýšení základního kapitálu nezbytné," uvedl Filip Běhal, mluvčí Ministerstva financí.

6.6.2016
SDÍLEJ:

Karlovarský hotel Thermal.Foto: Ilustrační foto Deník mel

Vláda se podle něj k projednávání tohoto bodu vrátí. „Předpokládáme jeho schválení i proto, že premiér Bohuslav Sobotka se v minulosti jasně vyjádřil za ponechání hotelu ve vlastnictví státu," zdůraznil mluvčí Běhal.

Pokud by vláda navýšení základního kapitálu hotelu Thermal neschválila a neumožnila tak jeho potřebný rozvoj, bylo by podle Ministerstva financí skutečně namístě uvažovat o privatizaci. „S touto alternativou však ministerstvo v tuto chvíli nepočítá i z toho důvodu, že hotel v posledních letech hospodaří velmi dobře," vysvětlil Filip Běhal. V roce 2014 hospodařil se ziskem přes 8 milionů korun a v roce 2015 se ziskem přes tři miliony korun.

„A to navzdory výraznému propadu trhu v Karlových Varech z důvodu značného poklesu množství hostů z ruskojazyčných zemí kvůli sankcím EU namířeným proti Ruské federaci," doplnil mluvčí Běhal. Hotel Thermal se dokázal vyrovnat se současnými nepříznivými trendy v cestovním ruchu.

Andrej Babiš: Považuji to za úspěch

S poklesem hostů z ruskojazyčných zemí se hotel, jehož akcionářem je Ministerstvo financí, potýká zhruba od konce roku 2014. Počet ruských hostů meziročně poklesl o 44 procent (-868 hostů). Tento propad podle mluvčího Běhala zapříčinily mimo jiné události kolem Krymu, ukrajinská krize a také propad ekonomiky Ruské federace v důsledku poklesu cen ropy i sankcemi ze strany Evropskou unie.

„Udržení hotelu v černých číslech v době výrazného propadu trhu v Karlových Varech považuji za úspěch," prohlásil ministr financí Andrej Babiš.

Podle zprávy Ministerstva financí k výsledkům hospodaření hotelu Thermal přijal management hotelu v loňském roce řadu opatření, která vedla ke zvýšení efektivity hospodaření.

„Díky důsledné kontrole a řízení nákladových položek se podařilo meziročně snížit náklady o 30 milionů korun. Na druhé straně však v hotelu pořád zůstával prostor pro posílení marketingových a prodejních aktivit. Hotel postupně zahajoval aktivní spolupráci s agenturou CzechTourism, českými centry a velvyslanectvími České republiky v zahraničí a začal cílit i na perspektivní čínský trh," stojí ve zprávě.

Mezeru vzniklou výpadkem ruské klientely se hotelu Thermal částečně podařilo vyplnit.

„V loňském roce pokračoval pozitivní trend narůstajícího počtu německy mluvících hostů, přibývali však i čeští klienti. Stále častěji se v hotelu ubytovávají i arabští hosté, kterých loni přibylo o 13 procent (+209 hostů), přičemž jejich převážná většina pocházela z Kuvajtu a Spojených arabských emirátů (+205 hostů). Navíc se loni v hotelu Thermal uskutečnilo oproti předešlému roku o 20 procent více kongresových akcí a podařilo se navýšit tržby z pronájmu prostor," shrnuje dokument Ministerstva financí hospodaření hotelu.

Nutné investice

Zpráva ale také varuje. Aby se mohl tento karlovarský lázeňský hotel, který je rovněž centrem každoročního mezinárodního filmového festivalu, dále provozovat a rozvíjet, neobejde se do budoucna bez rozsáhlých investic.

Ministerstvo financí se proto rozhodlo navýšit jeho základní kapitál o 300 milionů korun. Tyto prostředky by měly být využity na celkovou rekonstrukci hotelu, která bude zaměřena především na zlepšení technického stavu, bezpečnosti a konkurenceschopnosti hotelu. O navýšení základního kapitálu však musí rozhodnout vláda.

Autor: Ivana Kalinová

6.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žil u nás bez povolení, policie ho odvezla na záchytku pro cizince

Sázení stromků v rámci projektu WeLoveŠumava.
16

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Ostrý zloděj vyhrožoval ostraze

Karlovy Vary - Muž chtěl odejít bez zaplacení, ale zastavila ho pracovnice ostrahy. Začal jí vulgárně nadávat.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Karlovarský kraj - S poi točí od svých čtrnácti let. Bydlí v Bukovanech a lítá po celém světě. Tomáš Bartoš a jeho nevšední koníček.

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

V tom, zda je, nebo není v provozu karlovarské krematorium, panuje mezi lidmi řada nejasností. Jaká je tedy reálná situace?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení