Dostat se mezi pár desítek vyvolených, kteří mohou během výkonu trestu opustit zdi věznice a pomáhat s krmením zvířat, stavbou naučné stezky o koních a s úklidem v Ostrovském Macíku, se ze stávajících 1032 odsouzených nepodaří každému. „Výběr vězňů, kteří mohou do toho pracovního programu, je náročný. Je potřeba posudky psychologa, specializovaných pracovníků i vychovatelů, navíc u nás dotyčný nesmí být pro závažnou trestnou činnost a nesmí mít žádné problémy," uvedla mluvčí ostrovské věznice Zdeňka Stöckbauerová. Odtud pomáhají v útulku Macík pravidelně čtyř až šestičlenné skupiny odsouzených i nyní na podzim. „Práce je spousta, jsme moc rádi, že Věznice Ostrov tuto variantu nabídla, a že spolupráce funguje již přes šest let bez sebemenšího problému," pochvaluje si Hana Šimková, vedoucí útulku.

Vězni podle Šimkové pracují vždy vzorně, zastanou tu nejtěžší práci a jsou rádi, že mohou v tomto programu být. „Každé skupině vězňů dělá doprovod vychovatel či pedagogický pracovník, do Macíku jezdí vždy s tímto dohledem. Pomáhají tam i dvakrát měsíčně," dodala mluvčí věznice.

Ostrovský Macík usilovně pracuje na realizaci naučné stezky o koních, která bude vést kolem ohrady s koňskými seniory a lemována bude cedulemi s potřebnými informacemi. „Je to jeden z projektů, na nichž pracujeme již delší dobu. Díky sponzorům a dobrovolníkům rychle ožívá. A také díky odsouzeným, kteří pomohli například s usazováním informačních tabulí," řekla Hana Šimková.