Opakované zásahy jak státní, tak i městské policie, rušení nočního klidu, potyčky, konflikty, trestná činnost. To vše je důvodem, proč vedení města Karlovy Vary uvažuje o nové vyhlášce, která by se týkala jen podniků v lokalitě třídy Dr. Davida Bechera a Jaltské ulice a omezovala by provozní dobu do 23. hodin. Naposledy tam bylo velmi rušno minulý víkend, kdy na místo přijelo hned několik hlídek policie údajně kvůli ukradenému mobilu a velké rvačce.

Místním obyvatelům i radním už dochází trpělivost. Na malé ploše se nachází totiž hned pět podniků, mezi nimiž lidé pendlují a dělají nepokoje. Nová vyhláška je ovšem podle majitele jednoho z těchto podniků Františka Volfa diskriminační.

"Ano, jsou tu problémy, ale my jako podnikatelé za ně nemůžeme. Protikuřácká vyhláška vyhnala lidi ven. Ti korzují mezi jednotlivými podniky. Po lockdownu jsou jak utržení ze řetězu. Ale nejsme jediné město, kde se tak děje. Vezměte si třeba takovou Stodolní ulici v Ostravě. Tam vycházejí podnikům i jejich zákazníkům vstříc," říká podnikatel Volf.

Překročení rychlosti na průtahu Karlových Varů.
VIDEO: Na průtahu skrz Vary překročili rychlost o desítky kilometrů za hodinu

Karlovarští radní si před pár dny pozvali na magistrát provozovatele těchto barů, aby je upozornili, že pokud se situace neuklidní, iniciují novou vyhlášku. "Pokud se bude týkat jen této lokality, jde o diskriminační vyhlášku. A já se proti ní budu bránit u soudu. Navíc si myslím, že pak se problém přelije do jiné části města," pokračuje majitel podniku v Jaltské ulici.

Jak přiznává, za problémy mnohdy stojí dvě znepřátelené skupiny, které záměrné vyvolávají konflikty a bitky.

Velitel městské policie Marcel Vlasák o velkém problému v této lokalitě hovořil už v polovině června v článku "Lidé jsou jak utržení ze řetězu. Strážníci řeší stížnosti na rušení klidu". Mezitím se situace ale vyostřila. "Přijali jsme opatření, že v současné době zde máme my i Policie České republiky zesílenou činnost. Stejně to ale nepomáhá. Častější přítomnost policistů nesou zákazníci těchto podniků navíc velmi negativně. Strážníci si vyslechnou mnohé věci, není to právě příjemné," konstatuje Vlasák, podle něhož dochází na místě i k trestné činnosti, řada štamgastů se dopouští protiprávního jednání, a proto městská policie jednoznačně novou vyhlášku podporuje.

Podle něho by bylo například řešením, kdyby obsluha nenalévala podnapilým. "Za této situace se pak problémy z vnitřního zázemí podniku přenášejí ven, a to je špatně. Pět podniků na tak malé ploše generuje potíže," dodává velitel městské policie.

Ilustrační foto
Hejkal by zazpíval lépe než já, směje se šéf castingové agentury

Také policie přiznává, že je situace v této lokalitě hodně zaměstnává. "Konkrétně v ulicích Jaltská a Davida Bechera opravdu dochází v posledních týdnech, především v nočních hodinách, k opakovaným konfliktům mezi návštěvníky jednoho z restauračních zařízení. Těmto šarvátkám se snažíme předejít posíleným výkonem služby v dané lokalitě. Policisté inkriminované místo monitorují a provádějí namátkové kontroly v součinnosti s městskou policií a pracovníky krajské hygienické stanice," poznamenává mluvčí Jakub Kopřiva. Poslední incident se v této lokalitě odehrál v neděli 25. července. "Trojice mužů se měla po předchozí slovní rozepři vzájemně fyzicky napadnout před jedním z barů. Policejní hlídka trojici mužů, kteří byli pod vlivem alkoholu, zadržela. Následně jim bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu výtržnictví a v případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na dva roky,“ doplňuje mluvčí policie.

Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová potvrzuje, že se zástupci podniků mělo vedení radnice schůzku, kde chtělo celou situaci řešit. "Není ale možné, aby každý víkend docházelo právě v daných lokalitách před těmito provozovnami k hádkách, napadením a podobně. Nejen městská policie, ale i státní policie tam musí pravidelně vyjíždět a není možné, aby řešila pouze tuto lokalitu," reaguje primátorka. "Ozývají se i hlasy těch, kteří se bojí do daných podniků chodit. Právě proto, co se tam děje. Nikdo nechce brát lidem možnost se bavit, jde ale o to jak. Je to spíše o jedincích, kteří si pod slovem bavit se představují něco úplně jiného. Opilost, výtržnictví, ničení majetku, fyzické napadání. Proto jsme vyvolali jednání s provozovateli těchto podniků, aby si uvědomili důležitost situace a pochopili tak také jejich společenskou odpovědnost. Věřím, že se situace zklidní a že nám pomohou najít řešení," vysvětluje.