Poslední dny druhé světové války byly na Karlovarsku velmi dramatické. Díky americké armádě se 8. května dostala správa města Karlových Varů do rukou Čechů, tedy den poté, co byla v Remeši podepsána kapitulace Německa. Podívejte se na unikátní video pořízené mezi 9. až 11. květnem roku 1945, které mapuje první poválečné dny na Karlovarsku. Další díl přinese redakce Deníku 15. března.

„Ranění a nemocní vojáci z lazaretů se shromažďují na Adolf Hitler Strasse, na dnešní Masarykově ulici před Národním domem. Karlsbad byl prohlášen jako lazaretní město. Především po roce 1943 byly lázeňské domy, hotely a později i školy zabrány jako vojenské lazarety,“ popisuje komentátor dění poválečných domů.

Na tehdejší Adolf Hitler Strasse je možné na videu vidět velké množství lidí. Na záběrech je také dnešní křižovatka u Becherovky, kde dokonce německý voják s pověřením odzbrojuje německé důstojníky, kteří ovšem nebyli příliš ochotni svých zbraní se vzdát.

Na videu jsou také Rybáře, dnešní Sokolovská ulice, a je na něm dobře vidět důsledky bombardování. Ulice je plná vojáků a civilistů, kteří prchají do americké okupační zóny.