Když se mobilu ozval rozrušený hlas karlovarské občanky a patriotky, jejíž jméno má redakce k dispozici, a stěžovala si, že o nejvýznamnější karlovarské památky nemá magistrát zájem a jsou jim zcela lhostejné, jakoby říkala stokrát opakovanou pravdu. "Proč, když se Rusové teď vil zbavují, neprojevilo město zájem některé z nich odkoupit. Vždyť to je naše historie. To je neuvěřitelné," rozčílila se. Na mysli měla vilu Lützow, jednoho z nekrásnějších objektů v centru Karlových Varů. Na prodej ji nabízí aukční síň Sotheby´s International Realty za sedm milionů dolarů, tedy za téměř 150 milionů korun.

"A to se dozvím od své americké přítelkyně, která z toho byla v šoku. Nedá se s tím přece jenom něco dělat? To opravdu nechá město tyto skvosty na pospas dalším zbohatlíkům?" rezignovaně si povzdechla.

Že by karlovarský magistrát v době, kdy přemýšlí o možném prodeji Alžbětiných lázní, nedávno prodal i historický Trocnov, před tím budovy bývalého gestapa v ulici I. P. Pavlova, bývalou radnici v centru lázní a další cenné objekty, vilu koupil je vysoce nepravděpodobné. Navíc Lützowa vila postavená v empírovém stylu, vybavená devíti ložnicemi, čtyřmi koupelnami, obklopená více než dvěma tisíci metrů čtverečních pozemků s altány a sochami Karlovým Varům nikdy nepatřila. Po válce ji do vlastnictví získala Česká správa dopravních letišť pro rekreaci svých zaměstnanců.

Alžbětiny lázně.
O Alžbětiny lázně má zájem prestižní Hilton

A tato, tehdy státní firma, se rozhodla na majetku vydělat. V devadesátých letech ji prodala ruskému oligarchovi. Kolik za to Správa letišť inkasovala, nelze dohledat. Lützowu vilu koupil Gennadij Lakhov z Moskvy, který v devadesátých letech vedl dopravní oddělení Rosvooruženie.

Podle portálu Municipalnyj scanner byl Gennadij Lachovov ředitelem firmy Cargotrans, která byla důležitých pilířem ruského obranného průmyslu. Právě pro něho tuto památkově chráněnou stavbu kupoval před 17 lety Andrej Kondrašov, který v Karlových Varech pobýval už před rokem 1989. "Vím, že majitel je bývalý voják, ale já se investorů na jejich minulost a další věci neptám," uvedl před časem Kondrašov.

Lachovov k obnově Lützovy vily přistoupil s citem, na rozdíl od dalších ruských investičních dravců, kteří dokázali v rámci tak zvané rekonstrukce zakoupené cenné nemovitosti v centru města třeba je i srovnat se zemí či je změnit nepoznání. Jenomže pro běžné lidi a zájemce byla vila uzavřena a nepřístupná.

Ochozy hradu v Bečově nabízí relaxaci i úchvatné pohledy do podhradí
OBRAZEM: Ochozy hradu v Bečově nabízí relaxaci i úchvatné pohledy do podhradí

Naposledy mohli karlovarští zájemci o architektonické dědictví města exteriér Lützowy vily vidět v září 2013 v rámci Dne otevřených památek. Tehdejší náměstek a archeolog Jiří Klsák (KOA) s majitelem tehdy vše dojednal a rekonstrukci dokonce ocenil. Vila je citlivě zrekonstruovaná podle původních plánů. "Vlastník je kultivovaný sběratel a interiér si zařídil ve stylu 19. století. Takových vlastníků si vážím," prohlásil tehdy.

Zrenovovanou památku na nejlepší úrovni, která si stále drží tajemné fluidum s nádechem výjimečnosti, zřejmě časem získá nový majitel. Ovšem, zda bude tento skvost i celé Karlovy Vary vnímat jako baron von Lützow, to je ve hvězdách. I když sám baron neměl podle dobových informací karlovarské radní zrovna v lásce, například sochu kočky nechal na zahradě schválně otočit zadkem směrem k radnici, a na Jelením skoku nechal instalovat sochu kamzíka, známého symbolu Karlových Varů, byl jmenován čestným občanem Karlových Varů. Založil tam ústav pro přestárlé, finančně podporoval chudobinec a zakoupil místo pro evangelický hřbitov, který věnoval městu.