Projet lázeňskou zónou v Karlových Varech berou mnozí Karlovaráci jako zkratku. Právě oni jsou podle vedení města těmi nejméně poslušnými motoristy, kterým se radnice rozhodla zatnout tipec.

Vjezd do lázeňského území totiž budou už v brzké době hlídat speciální výsuvné sloupky. Ale jen na některých místech. Radní už mají za sebou jednání s taxikáři i hoteliéry. „Taxikáři namítají, že pokud jim sloupky zamezí průjezd lázeňským územím, budou muset objíždět celé město, a mají tak obavy, žev očích zákazníků pak nebudou vypadat právě poctivě,“ uvedl radní Martin Dušek.

Přes sloupky se dostanou držitelé karet. To znamená místní obyvatelé, provozovatelé hotelů, ale i jednotlivé složky integrovaného záchranného systému.

Podle náměstka primátorky Petra Bursíka budou sloupky vybaveny kamerovým systémem a zařízením, které bude umět číst státní poznávací značky vozidel. „Celý systém bude mít pod sebou městská policie, která bude napojená na kamery. Strážníci tak uvidí, kdo bude chtít přes sloupky projet. V případě nutnosti tak nebude problém, aby strážníci sloupky zvedli, a umožnili tak průjezd. Jinak bude možný na základě čipů,“ vysvětlil Bursík. Minulý týden si už hoteliéři ve spolupráci s vedením města vyzkoušeli, jak budou sloupky fungovat v praxi. „Než je ovšem spustíme, musíme doladit poslední detaily,“ dodal Bursík.

Město instalovalo na okraji lázeňského území pět výsuvných sloupků, jejichž cena byla 660 tisíc korun. Celkové náklady včetně stavebních úprav byly 900 tisíc korun. Podobný systém zavedla už i jiná česká města, která potřebují chránit svá atraktivní centra, například Český Krumlov. Velkým problémem Karlových Varů je ale absence strategických odstavných parkovišť na okraji města či lázeňského území, aby tam lidé mohli zanechat svá auta a do centra se dopravit městskou hromadnou dopravou.

„Mnoho provozovatelů hotelů volá už delší dobu po tom, abychom uzavřeli celé lázeňské území. To ale není možné právě proto, že nám stále chybí odstavná parkoviště,“ dodal náměstek Bursík. Podrobnější informace o těchto parkovištích by měly vzejít z připravovaného Generelu dopravy.