BMW plánuje během sedmi let investovat do polygonu a technologického centra pro vývoj vozidel a asistenčních systémů vložit 2,55 miliardy. Jenom investice do strojního zařízení bude stát 1,3 miliardy. V okrese Sokolov kraj navíc získá minimálně 250 nových pracovních míst.

Automobilka už červnu avizovala, že nejpozději do konce roku 2019 hodlá získat stavební povolení. Nové zkušební centrum se bude rozkládat na ploše přibližně 500 hektarů a provoz chce firma zahájit do konce roku 2022. Součástí memoranda, které stát s BMW uzavřel letos v dubnu, byly i závazky Karlovarského kraje. Hejtmanství přislíbilo vybudování napojení příjezdové komunikace pro centrum, parkoviště a dobíjecí stanice.

O financích na tyto stavby kraj už jedná a podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) je schopen tyto závazky splnit. „Připravujeme výběrové řízení na zhotovitele a o stavební povolení chceme zažádat už na začátku příštího roku. Náklady na vybudování silnice III. třídy jsou odhadnuty na 100 milionů, které bychom chtěli získat z akčního plánu restrukturalizace postižených regionů, do něhož jsme zařazeni. Kraj by tak měl od Státního fondu dopravní infrastruktury získat 97 procent z celkových nákladů, o čemž jsme už jednali s ministrem dopravy Ťokem (ANO),“ uvedla hejtmanka.

Vývojové centrum BMW by mělo stát na bývalé výsypce firmy Sokolovská uhelná.