Jásat tak mohou majitelé nemovitostí z Vojkovic, kteří měli výhrady k realizaci malé vodní elektrárny v katastru Vojkovice – Velichov, tam investor Manfred Hartmann nepochodil. Naopak poměrně dobře se situace vyvíjí pro Vladimíra Umana, který chce obnovit nefunkční jez a postavit vodní elektrárnu v Dubině. Zbývá mu už jen udělení výjimky z ochrany velmi vzácných živočichů, aby dostal stavební povolení.

„Celá záležitost nakonec pro nás dopadla mnohem lépe, než jsme doufali. Pan Hartmann chtěl totiž elektrárnu postavit na pozemcích, které nebyly jeho. Jeho záměr poškozoval navíc provozovatele jiné elektrárny, která je kousek dál. Před měsícem došlo k nečekanému zvratu, protože provozovatel této elektrárny dané pozemky koupil a s výstavbou elektrárny Manfreda Hartmanna nesouhlasí,“ raduje se Tomáš Dvořák z Vojkovic, který měl obavy, že by voda z plánované nové elektrárny zatopila jeho zahradu.

„Co na to mám říci. Ano, je to pravda. Mohu jen konstatovat, že jsem této věci věnoval hodně času, hodně peněz a že jde o zmařenou investici. Bývalý vlastník přitom s výstavbou elektrárny souhlasil,“ komentuje situaci Hartmann, který si výstavbou elektrárny chtěl splnit svůj životní sen.

Plný optimismu je naopak Uman s projektem v Dubině. „Čekáme už jen na jedno rozhodnutí od krajského úřadu. Protože je jednání uzavřené, právník mi poradil, abych se k věci raději nevyjadřoval. Vypadá to ale dobře, na jaře bychom rádi začali stavět,“ říká jediný akcionář společností EnerUm, která chce v Dubině provozovat elektrárnu.

Podle ředitelky Povodí Ohře závodu Karlovy Vary Petry Fošumpaurové se ale na jaře určitě v Dubině ještě stavět nebude. „Investor musí do projektu zapracovat připomínky Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), která se k záměru vyjadřovala. My se odvolávat nebudeme. Stále se ovšem čeká na stavební povolení,“ poznamenává ředitelka Povodí Ohře.

Situace je tak v Dubině rok téměř stejná. Vloni bylo řízení zastaveno a od té doby se čeká na vyjádření krajského úřadu, zda udělí výjimku ze zákona o ochraně přírody a živočichů. V Dubině je podle zástupců AVTS takových živočichů celá řada - například vranka obecná nebo mihule, proto je udělení této výjimky velmi podstatné. „Pokud investor pochodí, bude to mít na zdejší lokalitu trvalý a velmi významný dopad. V plánu tu totiž například je, že se částečně odbagruje dno řeky, kvůli čemuž se nebudou tvořit vodní sedimenty a to ovlivní život v řece v délce několika kilometrů,“ upozorňuje předseda AVTS Petr Ptáček s tím, že pokud společnost EnerUm v Dubině pochodí, využijí vodáci všech možných prostředků k odvolání či dovolání.