V Dubině je ale řízení do konce letošního roku zastavené. "Vodoprávní úřad obdržel žádost některých účastníků řízení o přerušení řízení do doby vydání výjimky dle paragrafu 56. Krajský úřad Karlovarského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, jako příslušný orgán ochrany přírody, sdělil své stanovisko už dne 18. ledna letošního roku. Stavebník, který se seznámil s inkriminovaným podkladem rozhodnutí, dne 24. února požádal o přerušení řízení, a to do 31. prosince. Vodoprávní úřad vyzval stavebníka k doplnění dokladů samostatnou výzvou a rozhodl o přerušení řízení," informoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

"Řízení je přerušeno na mou žádost. Čekáme už jen na jedno rozhodnutí krajského úřadu. Pokud to dobře dopadne, stavební řízení bude ukončeno a my dostaneme stavební povolení. Pak bychom teoreticky mohli s naším záměrem v Dubině začít," uvedl Uman, který zdůrazňuje, že jde o stavbu, která bude produkovat obnovitelné zdroje, které jsou důležité právě v současné energetické krizi.

Stavbu jezu v Dubině kritizují vodáci, podle nichž bude nebezpečnou překážkou při splavování řeky. A proto řízení napadli a podali v rámci něho své připomínky. Ministerstvo životního prostředí tak například vloni na základě toho nařídilo vrátit záměr novému posouzení na Vodoprávní úřad Magistrátu města Karlovy Vary. "V této fázi řízení se už vodáci proti ničemu odvolat nemohou. Navíc nejsou hlavním účastníky řízení, ale jen vedlejšími," zdůraznil investor.

Jak ale vysvětlil Petr Ptáček, předseda Asociace vodní turistiky a sportu, oním posledním rozhodnutím je udělení výjimky ze zákona o ochraně přírody a živočichů, který zmiňoval mluvčí Kopál. "Investor nemá udělenou výjimku z paragrafu 56 tohoto zákona, který se týká zvlášť chráněných živočochů. A faktem je, že v Dubině je takových živočichů celá řada - například vranka obecná nebo mihule, jedná se o vodní tvory. Udělení této výjimky je v řízení velmi podstatné," komentoval situaci Ptáček.

Podle Umana má mít elektrárna ve špičce výkon až 800 kW. Odběratelem energie má být společnost ČEZ. Výrobou elektřiny z malé vodní elektrárny se má ušetřit až 3,5 tisíce tun oxidu uhličitého ročně.