„Vojáci připravují děti díky projektu POKOS na mimořádné situace, se kterými se mohou v běžném životě setkat a zároveň je učí, jak se v těchto situacích zachovat,“ uvedla Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany ČR. „Děti si z našich akcí odnášejí cenné rady, které jim i jejich blízkým mohou zachránit život a zároveň se dozvídají důležité informace o obraně státu,“ dodala.

Školáky zaujala například přednáška o zahraniční misi v africkém Mali. Zajímali se nejen o to, jaké úkoly musí vojáci na takové misi plnit, ale i o běžný život místních obyvatel a o přírodní krásy této exotické země.

Žatečtí chemici zase školáky seznámili s nebezpečím zbraní hromadného ničení, jadernými haváriemi i chemickými zbraněmi. „Máte vedle sebe dvě auta Ferrari a Trabanta, který z nich odjede po zasažení elektromagnetickým impulsem?“ ptal se dětí četař Tomáš Chrenko. „Elektromagnetický impuls zničí všechny elektronické přístroje i čipy, takže s Ferrari byste moc daleko nedojeli,“ vysvětlil. Mezi tím z vedlejší učebny zněla písnička Stayin´Alive (Zůstat na živu - pozn. red.) od Bee Gees. Je to nejznámější příklad takzvané resuscitační písničky, která může při masáži srdce pomoci lidem udržet tempo zhruba 100 až 120 stlačení za minutu.

Zvláštní pozornost si také zasloužil průzkumný robot Orpheus, první v České republice vyvinutý robot, který pomocí senzorů dokáže zjistit chemicky zamořené území. „Myslel jsem, že bude vypadat jako člověk,“ vykřikl školák Petr ze Základní školy Toužim. Jeho prvotní zklamání ale brzy vystřídalo nadšení z kousků, které robot předváděl. Jeho schopnosti i pohybové dovednosti překvapily jak školáky, tak učitele.