Na základní školu ve Žluticích a v Nejdku ve čtvrtek a v pátek zástupci armády přijeli s programem Ministerstva obrany nazvaným Příprava občanů k obraně státu (POKOS). Muži s červenými barety učili žáky základy první pomoci či chemické ochrany.

„To, že se před děti postaví voják v uniformě a názorně jim v rámci zdravotnické přípravy předvede, jak zachránit kamarádovi život nebo jak se zachovat při živelních pohromách, má určitě jinou váhu, než když se o to pokusí kdokoliv jiný,“ vysvětlila projekt Daniela Hölzelová z Ministerstva obrany.

Cílem projektu POKOS je připravit děti a studenty prakticky na situace, se kterými se mohou v dnešní době setkat. Mimo praktických ukázek přivezli výsadkáři ze Žatce i přednášky o historii armády na našem území či aktuální zkušenosti ze zahraničních misí.

„Děti nejvíce zajímalo, jak vypadá naše základna v Afganistánu, co děláme ve volném čase či jaké je tam počasí. Velký zájem mě mile překvapil,“ řekl kapitán Milan Němec ze 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce. Především žáci devátých ročníku nechtěli pustit vojáky zpátky do kasáren bez odpovědí na všechny otázky.

„Podobně jako děti jsme nadšeni. V dnešní době si nikdo nemůže být jistý, co se muže stát. Proto si moc ceníme, že nám vojáci ukázali základy první pomoci či praktické rady při mimořádných situaci. Potěšilo mě i to, ze děti viděly například školy a podmínky v Afgánistánu, a tak si snad budou více cenit toho, co tu v republice mají,“ shrnula svůj pohled na POKOS na škole ve Žluticich učitelka Michaela Maňáková.

A že informace padly na úrodnou zem, dokázali i dva školáci, kteří si cestou ve vlaku domů, vyprávěli o nových znalostech a předváděli si obdržené dárky za správně odpovědi.

Pro své velké znalosti obdržel nejvíce dárků René Rudolský z 8. B ze Základní školy Nejdek. „Moc mě baví chemie, proto nebyl problém odpovídat na otázky vojáku. Moc se mi to líbilo a ani se mi nechce domu,“ řekl smutné osmák René.
Návštěvu v maskáčích si neužil jen druhý stupeň základní školy, pro který je POKOS určen, ale i nejmenší žáci.

Ti si prohlédli na dvoře školy vojenskou techniku a deset nejlepších autorů výtvarné soutěže na téma Armáda České republiky obdrželo od mužů v zeleném hodnotné ceny.