Nová legislativní úprava hranic vojenských újezdů měla být původně dokončena do konce příštího roku, tedy do roku 2015, ale podle všeho bude o rok odložena. Vojenský újezd Hradiště má rozlohu kolem 33 000 hektarů a Ministerstvo obrany počítalo s tím, že z něj budou do tohoto termínu vymístěny všechny sídelní útvary, v nichž momentálně žije kolem 600 obyvatel. Zbývající část prostoru bude armáda nadále využívat pro cvičení.

„Žádné zprávy nemáme, zřejmě to vše znovu usnulo. Ale pro nás by to byla velká výhoda. Pokud by se současný zákon změnil, získali bychom katastr o přibližně tisíci hektarech a ještě lesy. Nemovitosti se nás netýkají, ale pomohli bychom si finančně," uvedl Josef Kubař, starosta Valče. V lesích totiž stále hospodaří Vojenské lesy a statky, těží se zde dřevo a daň z pozemků by se obci na další zvelebení velmi hodila.

U dalších obcí ale tento záměr armády, tedy uvolnit jižní prostor Vojenského újezdu Hradiště, zase vyvolal řadu obav, především z nabytého majetku, z jeho financování a údržby. To byl zase případ Stružné.

A proto v roce 2012 nastalo další kolo jednání. Tentokrát o tom, kam se lidé z obcí z Vojenského újezdu Hradiště přičlení, či zda vznikne zcela nová obec. To se týkalo například Albeřic, Bražce a některých dalších osad. V Bražci se nejvíce lidí chtělo přidružit ke Stružné. Z tohoto záměru ale sešlo. „My jsme Bražec odmítli, protože by nám to přineslo jen samé starosti," uvedla Zuzana Večerková, starostka Stružné.

Hejtman Josef Novotný (ČSSD) se zase ve stejném roce ohradil proti záměru Ministerstva obrany, které chtělo připojit část území pod Ústecký kraj. Konkrétně by šlo o část katastrálního území, jež patřilo obci Valeč. Nově by mělo připadnout k Podbořanskému Rohozci. A to hejtman nehodlal připustit a začal s Ministerstvem obrany jednat.

V Lučinách, Dolní Lomnici a ve Svatoboru drtivá většina účastníků ankety požadovala, aby vznikla nová obec Lučiny s místními částmi Dolní Lomnice, Svatobor a Činov. V Albeřicích se nejvíce lidí přiklonilo k přičlenění pod Verušičky. V Bukovině požadovala většina respondentů přechod pod Podbořanský Rohozec. V anketě se hlasovalo ve třech okrscích, v Albeřicích, Bražci a Lučinách.

Vojenský újezd Hradiště má rozlohu kolem 33.000 hektarů. Jeho zúžením by se osady, které jsou nyní pod armádní správou, mohly stát klasickými obcemi. Dosud obyvatelé obcí ve vojenských újezdech nemohli volit do zastupitelstev, také vstup do osad byl omezený a na povolení újezdního úřadu.

Podle Radana Večerky (STAN), který se zúžením vojenského prostoru zabývá už roky, ale armáda na změnu zákona nezapomněla ani nyní a pod stolem materiál rozhodně neskončil.

„Necouvlo se, ale komplikace jej zdržely a musely se vyřešit sporné věci. Zákon bude platit pro všechny vojenské újezdy v republice, kromě Hradiště i v Libavé a Boleticích, a zdrželo jej jednání kolem Brd. V září by tak měl jít zákon v parlamentu do dalšího čtení a pak jej ještě čeká senátní schvalování. Rozhodně se ale jeho účinnost pozdrží o rok," vysvětlil.

Prostor Hradiště zaujímá deset procent rozlohy Karlovarského kraje a leží mezi Karlovými Vary, Bochovem, Kláštercem nad Ohří a Podbořany v Doupovských horách. S plochou 331,61 kilometrů čtverečních je největším vojenským újezdem v Česku.