Rekonstrukce by měla skončit letos na podzim, ovšem plány na využití okolí vyhlídky město nyní mění. „Rozhledna pochopitelně zůstane, ale původně plánovaná bobová dráha a voliéra zde nebudou. Ty nahradí Pohádkový les,“ uvedl náměstek Michal Riško (ČSSD). Město totiž na tyto dvě atrakce nemá peníze. Na opravu samotné vyhlídky za 33 milionů korun čerpá 85 procent dotace z Integrovaného programu rozvoje území.

Podle náměstka Jiřího Klsáka (KOA) bude věž sloužit jako rozhledna a v interiéru Goethovy vyhlídky, navržené vídeňskými architekty Fellnerem a Helmerem, hodlá město zřídit výstavní plochu. „Preferoval bych například expozici o historii rozhleden a karlovarských vyhlídek,“ uvedl náměstek Klsák. To vše se ale bude řešit až po dokončení opravy Goethovy vyhlídky, protože práce, výběrové řízení na rekonstrukci vyhlídky vyhrála společnost Metrostav, jsou na samém počátku. „Nyní se připravuje výběr žuly na venkovní terasy, odvodnění a napojení kanalizace. Harmonogram prací je dodržen, kontrolní dny se zde konají každé úterý. Prostavěné jsou přibližně dva miliony korun,“ doplnil náměstek Čestmír Bruštík (vol.).

Goethova vyhlídka byla navržena a postavena jako pseudogotický cihlový honosný objekt stylové výletní restaurace z režného zdiva na masivních základech z kamenných bloků, doplněný 42 m vysokou mohutnou válcovou vyhlídkovou věží s menší věžičkou na vrcholu. Vyhlídková plošina rozhledny, zdobená cimbuřím, se nachází ve výšce asi 34 m. Přístup na plošinu je veden po 165 schodech točitých proti směru hodinových ručiček. Kruhový výhled z plošiny, částečně omezený stromy, nabízí jedinečný pohled na Karlovy Vary, severně až severovýchodně na Doupovské hory, severně na Krušné hory a jihozápadně na Slavkovský les a Tepelskou vrchovinu.

Prázdný byt. Ilustrační foto.
Byt v centru města? Připravte si miliony