Vos je letos více, než je je obvyklé. Způsobují problémy turistům i řidičům a ve velkém zaměstnávají lékaře i hasiče. Ti v Karlovarském kraji v pondělí 5. srpna oznámili, že už se nebudou podílet na likvidaci všech hnízd, ke kterým je lidé zavolají.

Za velký počet nepříjemného hmyzu, který se objevil o několik týdnů dříve, než je obvyklé, může mírná zima. O kolik vzrostla populace vos, není ale jen tak jednoduché určit, protože na rozdíl třeba od ptáků se nedají kroužkovat. Redakce Deníku se kvůli nim obrátila i na odborníky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (PFUK). Co je pravděpodobné, vos bude ještě bohužel přibývat. „Populace hmyzu přirozeně meziročně fluktuují, takže jsou roky, kdy máme pocit, že narážíme na určitou skupinu hmyzu více než jiné roky. Vloni to byly například mšice a slunéčka. Bohužel žádná empirická data v podstatě nemáme, s výjimkou oněch slunéček či několika druhů denních motýlů, neexistuje žádné dlouhodobé sledování hmyzích populací. Hmyz se nedá kroužkovat či jinak individuálně sledovat. Je pravdou, že v letošním roce je opravdu "okometricky" hodně vos. Vzhledem k dynamice jejich populací, lze ještě předpokládat gradaci výskytu dělnic, i jejich zvýšenou aktivitu spojenou s koncem životního cyklu jejich kolonií,“ říká Petr Šípek z Katedry zoologie PFUK.

V současnosti se stávají vosy tématem letošního léta. Dát si v klidu venku jídlo nebo jen zmrzlinu či pivo, je takřka nemožné. Redakce Deníku udělala malý test: postavila sklenku s limonádou venku, za dvě hodiny v ní uvízlo 20 vos.

Že vosy letos trápí kdekoho, potvrdili i krajští hasiči, kteří v pondělí vydali oznámení, že už nebudou vyjíždět k likvidaci každého vosího hnízda. „Nárůst počtu výjezdů na likvidaci obtížného hmyzu je letos v létě opravdu enormní. Cílem hasičů při záchraně osob a zvířat je odstranění bezprostředního ohrožení jejich života. Což právě u těchto výjezdů zpravidla neplatí. Hasiči tak nyní budou zasahovat pouze v případech, kdy vosí či jiné hnízdo bude na veřejných budovách jako jsou školy, školky, zdravotnická zařízení či jiné instituce. Ve všech ostatních případech, především v soukromých obydlích či dokonce rekreačních obydlích, budou volající odkázáni na deratizační firmy,“ vysvětluje mluvčí hasičů Martin Kasal.

Vosa může způsobit vážné komplikace a důkazem toho je dopravní nehoda z minulého týdne, která se stala na Kraslicku. Po bodnutí se snažila řidička vosu odehnat, přičemž ztratila kontrolu nad řízením a nakonec skončilo její vozidlo na střeše. V autě přitom s ní jely nezletilé děti, žena skončila v nemocnici.

„Nárůst výjezdů k lidem, kteří nám hlásí bodnutí od vos, máme asi o třicet procent více. Máme pacienty s bodnutím do jazyku i ty, kteří je polknou. Pak se nám ale ozývají i lidé, které bodne jen do ruky a nemají žádné alergické reakce. V jeden den jsme měli dokonce 16 výjezdů kvůli vosímu bodnutí,“ konstatuje mluvčí krajské záchranné služby Radek Hes.

V Karlovarské krajské nemocnici řeší i komplikovanější alergické případy. „V rámci emergency a pohotovostní služby evidujeme nárůst pacientů po píchnutí vosou, a to již od začátku prázdnin. Těchto případů je jednoznačně více než v předchozích letech, výjimkou nejsou ani vícečetná bodnutí. Pacienti k nám jezdí záchrankou, ale i chodí po svých jak na emergency, tak na pohotovost,“ poznamenává mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

Podle ní mají lidé i velké bolestivé otoky, brnění jazyka či končetin, jsou dušní, trápí je nevolnost. „To je mnohdy vede k obavám z anafylaktického šoku, proto volají rychlou záchrannou službu či navštíví nemocnici. Nejedná se však vždy o alergiky. Bodnutí řešíme zpravidla nasazením kortikoidů, ledováním postižených míst, léky na alergii (antihistaminiky), popřípadě infuzí. Pacienti po odeznění příznaků odchází domů,“ doplňuje mluvčí nemocnice.

Mnoho lidí si naštěstí s likvidací vos pomůže samo. „Vosí hnízda jsme na chalupě měli vždycky, letos je to ale extrém. Ještě před prázdninami jsem likvidovala čtyři hnízda, která jsme měli přímo u oken. Byla to jakási předzvěst, že vosy přijdou ve velkém ještě před srpnem, který pro ně býval typický. Můžeme nyní sice větrat, ale jídlo si venku už nedáme. Vos je všude hodně. Nejsme hysterici, ale nechceme skončit s popíchanou pusou,“ dodává chalupářka Zuzana Nováčková z Děpoltovic.