VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrátí se Černínům třetina Velichova?

Velichov - S nedořešenými restitučními nároky se stále potýká obec Velichov. Majetek po Josefíně Černínové už sice vydaly Státní i Vojenské lesy a také Krajský úřad Karlovarského kraje, ovšem další jmění by ještě měl rodu poskytnout samotný Velichov.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Areál zámku ve Velichově. Dědic Karel Eugen Czernin získá zpět od kraje zámek ve Velichově i přilehlé pozemky. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivana Kalinová

„Je to vlastně třetina obecního majetku. Do toho jsou zahrnuty lokality pro výstavbu, lesy, pole, ale také třeba hasičská zbrojnice nebo zahrádkářská kolonie," vypočítává starostka Markéta Moravcová. A dodává, že stále neví, jak a kdy celé řízení bude vlastně skončeno. Nyní totiž celou záležitost posuzuje Státní pozemkový úřad. Ten má upřesnit rozsah vydávaného majetku.

A celou věcí se intenzivně zabývá i právní zástupce Černínů, advokát Petr Haluza.

„Se starostkou Moravcovou jsme se dohodli, že požádáme o vydání rozhodnutí. To jsem učinil před měsícem a v tuto chvíli výsledek ještě neznám," vysvětlil právník.

Rod Černínů tak zatím v restituci v Karlovarském kraji získal zpět bývalý zámeček ve Velichově, pozemky ve vojenském prostoru Doupov a téměř polovinu nemovitostí, na něž si kladl nárok.

Podle advokáta ale další žádost vznese také rodina Evžena Černína. Majetek tohoto šlechtice je daleko rozsáhlejší než jeho manželky Josefíny. Restituce zahrnují hrad na Andělské hoře, polnosti a lesy, ale na Klatovsku například zámek Chudenice a další majetky na Domažlicku, Rakovnicku a v jižních Čechách.

„Evžen s Josefínou byli sice manželé, ale jak bychom řekli dnes, neměli společné jmění. Každý z nich vlastnil to své," vysvětlil důvod obou rozdílných restitučních majetků u jedné rodiny právník Petr Haluza.

Jenomže celá záležitost se znovu zkomplikovala, a Velichovu tak reálně hrozí, že se s restitučními nároky rodu Černínů hned tak nevypořádá. Důvod? Československé státní občanství.

Zatímco Evžen Černín jej přiznané stále nemá a čeká se na vyřízení žádosti, Josefíně Černínové sice bylo přiznáno, ovšem nyní bylo opět zpochybněno a dvě úřednice, které potvrzení vydaly, stíhá policie. Což doslova rozladilo právníka Černínů Petra Haluzu. „Jsem zděšen, že někdo dokáže vynášet podobné soudy a že by mohl být někdo stíhán kvůli správnímu rozhodnutí. Nárok rodiny je oprávněný a řada majetku jí už byla vydána. Nedělá nám to dobrou reklamu, je to jedovatá slina. Nemyslím si, že tato záležitost je odůvodněná, do této doby občanství Josefíny Černínové nikdo nezpochybnil," konstatoval advokát.

Rod Černínů

Černínové získali roku 1627 hraběcí titul a postupně také další panství v západních Čechách (Petrohrad, Andělská Hora, Nejdek ad.). Patřil jim kromě Chudenic také Švihov a Kozel. Pozdější Černínové vynikli jako mecenáši a znalci umění a věd. Jan Rudolf, prezident Akademie výtvarného umění, zakladatel obrazárny ve Vídni a skvělého zámeckého parku na Krásném Dvoře, člen stavovské malířské školy, polytechniky, konzervatoře a muzea v Praze, nesl titul nejvyššího komořího a rytíře řádu Zlatého rouna.

Stejnými zájmy byl známý i jeho syn Eugen Karel (17961868). Patřil k přední reprezentaci české šlechty. Jeho vnuk Rudolf, předposlední majitel Velichova, se oženil s Emmou Orsini von Rosenberg a po jejím úmrtí (1905) s Theresií Fries von Friesenburg. Jeho synovi Eugenovi (18921955) patřilo pak velichovské panství až do roku 1945. Oba poslední majitelé přistavěli zámek a modernizovali jeho vybavení, stejně tak dvůr a panský hostinec „U Lípy".

Autor: Ivana Kalinová

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení