Současné válečné konflikty rezonují i lázeňským městem Karlovy Vary. Vřídelní kolonáda se po útoku Hamás na židovské obyvatelstvo v pásmu Gazy stala jakýmsi místem vzkazů, kde turisté z různých koutů volají po míru. Iniciátorem této aktivity je Radek Stehlík, karlovarský designový sklář a syn Vladimíra Stehlíka, někdejšího dlouholetého majitele části ocelářského gigantu kladenské Poldi. Stehlík, který je zároveň členem United People For Peace Karlovy Vary, hlásí, že na zdi se zatím objevilo osm jazykových verzí. Vedle základních světových jazyků je tu i Srbština, Maďarština, Turečtina a pochopitelně i Ukrajinština. Vzkazy doplňují jeho dílo Symbolické antiterče s motem Nikdo se nenarodil proto, aby zemřel ve válce. Ne válce, ano životu.

Mírumilovné gesto má ovšem hořký podtext. Děje se tak totiž bez vědomí a souhlasu Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád (SPLZAK). Říká to její nový ředitel a bývalý zastupitel za ANO Václav Benedikt. A jak vysvětluje, se Stehlíkem se tato městská organizace dostala do vyhroceného konfliktu. „My o tom pochopitelně víme, ale nikdo mu k tomu nedal souhlas. Můj osobní názor je, že tento počin je jen snahou o zviditelnění jeho osoby,“ uvedl ředitel Benedikt.

Ilustrační foto
Kvalita ovzduší je pro Karlovaráky stále tabu. Zveřejnění radnice opět odsouvá

Důvodem sváru je nájem. Stehlík totiž část prostorů Vřídelní kolonády využívá pro prodej svých uměleckých předmětů ze skla. „S panem Stehlíkem vedeme občansko-právní spor, protože několik let neplatí nájemné. V tuto chvíli jde o částku přesahující jeden milion korun. I proto jsme mu zadrželi to, co má v kolonádě vystavěné,“ pokračoval Benedikt s tím, že zatím byla podána pouze žaloba a soud ještě nezačal.

Stehlík se proti takovému tvrzení brání. „Už těch řečí na mou adresu mám dost. A nejde jen o pana Benedikta, ale i vedení města. Budu se muset k tomu veřejně vyjádřit. Jsem v šoku, jakou kosu na mě pan Benedikt uplatňuje. Galerii ve Vřídelní kolonádě mi vymlátil,“ reagoval umělecký sklář a pokračoval: „Ve Vřídelní kolonádě podnikám dlouhé roky a za tu dobu jsem na nájmu uhradil kolem pěti milionů korun. Pak přišel rok 2017, kdy mi nájem zvýšili o 100 tisíc korun za rok. Uplatňoval jsem ale jistý zápočet a žádný dluh tak vůči SPLZAKu nemám. A co je směšné, že jsem tentýž nájem měl platit i v době, kdy se Vřídlo dlouhé měsíce rekonstruovalo, přitom jsem měl znevýhodněné podmínky pro podnikání.“

Zatímco Benedikt říká, že k soudu ještě nedošlo, Stehlík tvrdí, že už mu krajský soud dal za pravdu.