„Pokud se jedná o umožnění provozování hazardních her pouze v lokalitě Svatý Kříž, lze k tomu konstatovat, že zákonné zmocnění v § 12 zákona o hazardních hrách umožňuje obcím regulovat obecně závaznou vyhláškou hazardní hry pouze na části jejich území,“ uvedla Hana Malá, mluvčí Ministerstva vnitra. „Jestliže tedy město Cheb povolilo provozování hazardních her na části území města a na zbylé části jej zakázalo, je takový postup v souladu se zákonným zmocněním. V případě samotného soustředění provozování hazardních her do lokality Svatý Kříž je možno uvést, že pokud se město za účelem ochrany veřejného pořádku snaží vytěsnit provozování hazardních her do lokality mimo samotné centrum města nacházející se na cestě k hranicím, lze takovou snahu považovat dle názoru Ministerstva vnitra za legitimní,“ konstatovala.

Současné vedení města má radost, že mu dalo ministerstvo za pravdu. „Rozhodnutí Ministerstva vnitra nás velmi potěšilo, protože potvrzuje, že naše vyhláška, která byla opozicí označována za protiprávní, odpovídá platné legislativě,“ řekl starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM). „Samozřejmě se k vyhlášce budou vyjadřovat i další státní orgány, především pak ÚOHS, jehož rozhodnutí nelze předjímat,“ podotkl.

Omezení hazardu na území města s výjimkou Svatého Kříže odsouhlasila koalice v čele s Volbou pro město (VPM) už v roce 2017. Po rozpadu koalice nové vedení města navrhlo změkčení vyhlášky. Proti tomu vystupovala nejen opozice, do které se po rošádě na radnici dostala právě VPM, ale i část obyvatel Chebu. Tehdejší koalice ale změkčení vyhlášky prosadila. „Vyhlášku jsme změnili proto, aby město nepřišlo k finanční újmě. Vyhneme se tak možnosti, že bychom provozovatelům kasin museli platit milionové škody,“ vysvětlil po rozhodnutí tehdejší starosta Zdeněk Hrkal z ANO. Právě tento krok nejspíš zlomil tehdejší koalici vaz. Třeba ANO sice získalo opět svých pět mandátů, ale například ČSSD, která měla také 5 mandátů, se do zastupitelstva vůbec nedostala. O tři mandáty přišla i KSČM, stejně tak ODS, a do zastupitelstva se nedostali ani Svobodní, kteří pro změkčení vyhlášky hlasovali také, ačkoliv byli v opozici. VPM získala naopak většinu a hned po volbách opět schválila zpřísnění vyhlášky.

Ilustrační foto
Policisté zachránili seniorovi život