Už dnes končí všem studentům možnost podat přihlášky k vysokoškolskému studiu. Zodpovědně to berou především studující na gymnáziích, kde každý student podává až několik přihlášek.

Po příjemných starostech s organizováním maturitního plesu přišla studentům posledních ročníků středních škol první velká rozhodnutí. Podat přihlášku na vysokou školu, která jim v jejich životě může usnadnit cestu za vysněným zaměstnáním. „Určitě to neberu na lehkou váhu. Snažil jsem se vybrat si obory, které by mě mohly bavit, tím pádem by se mi i lépe studovaly," řekl Martin Jandák z maturitního ročníku.

Na ostrovském gymnáziu pomáhá speciální poradce žákům s výběrem a sepsáním přihlášek. „I díky velkému počtu přihlášek, které si studenti dávají pro jistotu, se dá říct, že takových 99 procent našich studentů se na vysokou dostane. Problém spíše nastává s udržením v prvním semestru," řekl Ivan Váňa. Studenti mají na vysokých školách problém především se změnou stylu výuky.

„Nedávno se nám i stalo, že z odcházející žačky se stala přicházející kolegyně," uvedl zajímavost Váňa.

Ostrovské gymnázium se už ve druhém ročníku snaží pomoci studentům vybrat jejich budoucí zaměření díky profi-testům. Ty vyhodnotí psycholožka a studenti se mohou následně zapsat k dobrovolným přednáškám, které jim pomohou s jejich vyhodnocenou profesí.

„Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa," říká se smíchem heslo ostrovského gymnázia ředitel Jaroslav Šafránek.

Několik studentů řeší své další budoucí studium v cizině. „I tento trend na naší škole evidujeme a nabízíme i možnost výměnného studijního programu s naším německým partnerským gymnáziem," sdělil Váňa.

Své studium na gymnáziu v Ostrově ukončí v letošním roce téměř 75 žáků. Každý z nich však chce pokračovat dále ve studiu.