Budou v Karlových Varech studovat vysokoškoláci, nebo je to další marný pokus přilákat do města veřejnou vysokou školu? Karlovarské zastupitelstvo sice vyslovilo podporu rozšíření vysokoškolského studia Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni, zejména pak Fakulty zdravotnických studií do Karlových Varů, zatím je to ovšem pouze o memorandu.

Stejná fakulta má totiž v příštím akademickém roce nově zahájit výuku oborů fyzioterapie a všeobecná sestra v Chebu. Až dosud všechna jednání města o vzniku veřejné vysoké školy v Karlových Varech ztroskotala. Včetně toho se 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy.

Rozhodnutí zastupitelů, kteří souhlasili s tím, aby se Karlovy Vary podílely na zajištění rozšíření vysokoškolského studia ZČU Plzeň smlouvou o spolupráci, tak provází mírný optimismus.

Jednáním zastupitelstvo pověřilo primátorku Andreu Pfeffer Ferklovou (ANO) a zastupitele Josefa Märze (Karlovaráci). „Budeme dělat maximum pro to, aby Fakulta zdravotnických studií v Karlových Varech byla. Máme budovu a bude nás to stát i nějaké finanční prostředky, zatím nevíme kolik,“ uvedla primátorka.

Opozice snahu města o vybudování veřejné vysoké školy oceňuje. „Denní univerzitní studium je pro Karlovy Vary zásadním prvkem dalšího rozvoje, oživení a přitažlivosti města pro mladé lidi. Jsem rád, že snaha získat do Karlových Varů zdravotnická studia ze ZČU, je tématem konsensuálním, napříč celým zastupitelstvem. Tomu také odpovídala jednomyslná podpora usnesení, kterým Karlovy Vary vyjádřily podporu rozšíření studia Fakulty zdravotnických studií do našeho města,“ uvedl zastupitel a bývalý primátor Petr Kulhánek (KOA).

Podle Pirátů by společná iniciativa ZČU a kraje mohla celému regionu přinést lepší koncepční práci ve více oborech a tím i více možností pro studenty.

„Věřím, že se povede do našeho města dostat celou plánovanou odnož Fakulty zdravotnických studií a ne pouhý jeden obor z ní. Do budoucna bychom se ovšem neměli vzdávat myšlenky na vlastní vysokou školu v kraji, která by akcentovala naši jedinečnost v oblastech balneologie a hydrogeologie,“ uvedl za Piráty zastupitel Jindřich Čermák.

Ilustrační foto
Cizinci brutálně útočili, i na ženu