Jak by mohla vypadat tvář lázeňského města v roce 2050? Jestli vás tato otázka zaujala, vypravte se na na karlovarský magistrát, kde od včerejšího dne začala výstava třinácti projektů, které ukázaly, jakým krokem by se mohl prostor obchodně-správního centra města do budoucna vydat.

Soutěž o návrh Urbanistické řešení širšího centra města už zná své výsledky. Podle nezávislých odborníků byla soutěž kvalitně připravena. „V porotě usedlo třináct hodnotitelů a přišel i stejný počet návrhů,"řekl při zahájení výstavy náměstek primátora Jaroslav Růžička. „Některé dialogy mezi členy poroty byly celkem hlasité a jednou jsme jednání ukončili až v jedenáct hodin," dodal vzápětí.

Hlavní záměr při zadávání soutěže byl pro magistrát zjistit hrubý pohled na na využití prostoru.

„Nejvíce důležitým prvkem v plánech pro nás byl především plán na dopravní terminál a posílení komunikací. Náš záměr je co nejvíce ulevit Chebskému mostu," uvedl architekt magistrátu Ilja Richtr. I přes výsledky a neobsazení prvního místa se však myšlenky magistrátu co s tímto územím nevytrácí.

„Pro nás to byl jen hrubý nástin možností, co s těmito prostory udělat do budoucna. Navíc bylo zajímavé, jak se s naší ideovou studií popasovali různí architekti. Někteří nám opravdu otevřeli oči. Určitě některým v tom hodně pomohlo, že se nejednalo o karlovarské architekty, a tím se na naše město koukli zcela novým pohledem," uzavřel Růžička.

Pokud tedy navštívíte výstavu, můžete vidět, jak by v Karlových Varech vypadalo ruské kolo či jak by se z meandru mohl stát zábavný ostrov.

Ocenění

Porota rozhodla udělit tři druhé ceny ve stejné výši, neboť toto rozdělení proporčně vystihuje naplnění předmětu soutěže v oceněných návrzích z důvodů uvedených níže. Podobně rozhodla také v případě dílčích přínosů návrhů, jimž byly uděleny odměny. Rozhodnutím soutěžní poroty nebyla udělena 1. cena, byly uděleny 3 druhé ceny ve výši 170 tisíc korun a nebyla udělena cena třetí.