Každý měsíc řeší karlovarský magistrát jeden až dva případy neukázněných řidičů, kteří se pokouší projet přes výsuvné sloupky a jejich vozidla na nich zůstanou takzvaně viset. Jsou umístěny od roku 2020 při vjezdu do lázeňského území, jedny jsou poblíž Vřídelní kolonády, druhé pak na Zámeckém vrchu. Vedení města o jejich instalaci rozhodlo, protože chtělo snížit vjezd aut právě do tohoto chráněného a atraktivního území, v nichž vozidel značně přibývalo. Lázeňská část přitom nemusí být jediná, která by mohla být takto ve městě chráněná.

"Měsíčně řešíme maximálně dvě nehody na těchto výsuvných sloupcích. Od srpna 2020, kdy byly osazeny, je to 28 případů," uvedl mluvčí radnice Jan Kopál.

Litevská posádka tohoto vozu měla smůlu, i ona uvízla na výsuvném sloupku na Zámeckém vrchu.Litevská posádka tohoto vozu měla smůlu, i ona uvízla na výsuvném sloupku na Zámeckém vrchu.Zdroj: Deník/Jana Kopecká

Škody přitom nejsou zanedbatelné, a protože je na vině řidič daného auta, pojišťovny to řeší s ním. "Řeší se to podobně, jako když řidič poškodí jakékoliv dopravní zařízení, respektive cizí majetek. V takovém případě je povinen škodu nám uhradit, obvykle ji platí ze svého povinného ručení. Ty škody nejsou malé, typicky jde o sto tisíc na jednu nehodu, kdy se musí poškozený sloupek vyměnit," vysvětlil mluvčí magistrátu.

Vodu čerpali hasiči v nedalekém jezeře Přebuz.
Hasiči zdolávali požár lesa na Bukovci, do akce musel být nasazen i vrtulník

Aby byli řidiči o přítomnosti výsuvných sloupků dostatečně informováni, chtělo před nimi vedení města nainstalovat světelnou signalizaci. "Jenomže k této naší žádosti se Policie České republiky vyjádřila negativně," konstatoval karlovarský radní Martin Dušek (ANO).

Podle něho se lázeňskému území díky systému výsuvných sloupků hodně ulevilo. "Efekt je viditelný, došlo ke zklidnění dopravy, a kvituje to i Asociace hotelů a restaurací," poznamenal radní Dušek.

Ještě vloni se za sloupky dostali i hosté jednotlivých hotelů, kteří měli právo získat kód. Jenomže docházelo k jeho zneužívání, a tak nyní do lázeňského území mohou vjet jen složky integrovaného systému, zásobování a další držitelé výjimek, například rezidenti. "Jsme nuceni opatření zpřísnit. Důkazem toho je například situace během letošního festivalu, kdy sloupky překonalo 7 tisíc vozidel. Jen 17 procent z nich byla oficiální auta festivalu. Zbytek, tedy asi 6 tisíc vozidel, byli místní lidé či turisté. Není možné, aby tudy auta jezdila v takovém množství," uvedl vloni náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO).

Radnice je se systémem, který brání vjezdu nežádoucích vozidel do dané lokality, spokojená. "Proto bych jejich instalaci navrhoval i v jiných částech města, například na pěší zóně na třídě T. G. Masaryka. Lidé v poslední době nerespektují takřka nic, a to nemyslím jen místní, ale i zahraniční turisty," dodal Dušek.