VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výzkum potvrdil moje obavy, svěřil se Ronald Němec

Karlovy Vary – „Lze vybudovat kvalitní vysokou školu jako potřebný impuls pro náš kraj, který jinak do dvaceti let neobhájí svoji samosprávu. Nebude ho mít totiž kdo řídit," říká Ronald Němec.

9.10.2012 9
SDÍLEJ:

Ronald NěmecFoto: Deník/Petr Toman

Nechuť vrátit se po vysoké škole za prací do Karlovarského kraje, stejně tak jako nechuť mladých lidí po střední škole studovat vysokou školu v Karlovarském kraji vedla Ronalda Němce k vlastnímu výzkumu. Nedostatek vzdělaných lidí přitom souvisí s budoucností a rozvojem našeho kraje. Výzkumu se účastnilo přes 800 studentů napříč středními školami v Karlovarském kraji, výsledky jsou alarmující. Přitom náklady na studenta, který studuje mimo své bydliště, jsou v současné době pro řadu rodin již neúnosné. Průzkum prokázal, že zájem o kvalitní vysoké školství v kraji existuje.

Proč jste se pustil na vlastní náklady a ve svém volném čase do průzkumu na středních školách?
Na začátku to bylo hlavně osobní hledisko. Většina mých kolegů a spolužáků odešla po střední škole studovat jinam a do Karlových Varů se již nevrátili. Zjistil jsem, že se tu cítím sám. Jsem poměrně aktivní a místo, kde žiji, mi není lhostejné. Chtěl jsem vědět, jak to skutečně je, a ne vést plané, prázdné debaty. Není mi lhostejné, jak se tu lidem žije a jakou máme pověst, a taky mi není lhostejné, jestli lidi mají práci. Když občas dělám charitu, setkávám se s lidmi, kteří skutečně nemají žádné peníze, a pak se ptám, proč ty peníze nemají. Jedním z důvodů je nedostatek mladých, dynamických podniků, které by jim práci dokázaly dát a využily jejich zkušenosti.

Výzkumy většinou dělají veřejné instituce, mají na to milionové granty, jak jste na to šel vy?
V květnu letošního roku jsem z vlastní iniciativy a na vlastní náklady poprosil všechny ředitele středních škol v Karlovarském kraji, jestli by studentům nerozeslali dotazník, kde byly čtyři základní otázky. Oni to udělali a výzkumu se nakonec zúčastnilo přes 800 studentů.

Na co jste se jich zeptal?
První otázka byla: Chcete studovat vysokou školu?
Druhá: Chcete ji studovat v Karlovarském kraji?
Třetí: Kdyby byla kvalitní vysoká škola v Karlovarském kraji, studoval byste ji?
Čtvrtá: Chystáte se po studiu vrátit do Karlovarského kraje?

Výsledná čísla byla pro mě osobně smutná a myslím, že pro Karlovarský kraj smrtící. 97 procent studentů chce studovat vysokou školu, ale jen jedno procento u nás v kraji. 70 procent dotázaných se již nechce vrátit zpět, ale 66 procent by přivítalo kvalitní vysokou školu. Výsledky jsem rozeslal politikům, na město a na kraj, s tím, že by bylo dobré zrealizovat studii proveditelnosti za maximální částku 150 tisíc korun. Objednatelem by byla veřejná správa, nikoliv Ronald Němec, abych nebyl napaden, že se chci na této věci obohatit. Výsledkem byl nezájem a já se teď musím smát předvolebním heslům, kde politické strany hlásají, že chtějí zvyšovat počet vysokoškolsky vzdělaných lidí a že chtějí zlepšit pracovní podmínky v kraji, ale to hlavní pro to nedělají.

Existuje ale vůbec nějaké řešení? Řada politiků se o to v minulosti již snažila, máte recept?
Řešení je složité, to nepopírám, zvlášť v době, kdy všude chybí peníze. To je realita, se kterou je nutné počítat, ale ne před ní strkat hlavu do písku a mít jen líbivá volební hesla. Recept však existuje, a tím je historie našeho města, ve které se prolíná česká, německá a ruská populace. Spojnicí každého národa byla vždy vzdělanost, a proč po tomto viaduktu nejít a nedokázat spojit úsilí všech tří národů a vybudovat tady s pomocí evropských, českých, německých a ruských peněz kvalitní vysokou školu, která může dát impuls tolik potřebný pro náš kraj, který jinak do dvaceti let neobhájí svoji samosprávu, protože ho nebude mít kdo řídit. Právě proto bych si dovolil poprosit voliče, aby volili takové osobnosti, o kterých slyšeli anebo je viděli skutečně zdarma a z vlastního zájmu dělat něco pro lidi. Ti, kteří to dokázali bez funkce, to budou schopni pravděpodobně dělat i s funkcí.

Autor: Jaroslav Dolina

9.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 16 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ÚDRŽBÁŘ/KA - TRUHLÁŘ/KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ/KA - TRUHLÁŘ/KA, , Kontakt: p. Sluka, tel.: 352511100 (9.00 - 16.00), e-mail: director@bohemia-lazne.cz, , - praxe v oboru 3 roky výhodou, Pracovní doba: 6.00 - 14.30 (ranní) , 10.30 - 19.00 (odpolední), Uvedená mzda + prémie a ostatní příplatky, Nabízíme 5 týdnu dovolené, podnikové stravování, , Místo výkonu práce: Sadová 5/800,360 01 Karlovy Vary. Pracoviště: Bohemia - lázně a. s. - oo1, Sadová, č.p. 800, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Sluka, +420 352 511 100,352 511 100.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE - pomocný pracovník v klubu, Kontakt: pí Kubínová Lenka, tel.: 727925741, e-mail: vedouci.nzdmostrov.svetlozs@seznam.cz, Pracovní doba: Po, čt: 10:30-18:00, Út 08:00-16:30, Pá 07:30-16:00, , , Požadujeme: výpis z rejstříku trestu, VOŠ v sociální oblasti, nebo splnění kvalifikačních předpokladů pro výkon činnosti pracovníka v sociálních službách dle Zákona 108/2006 Sb., samostatnost a iniciativní přístup, výborné komunikační schopnosti, osobnostní zralost, schopnost týmové spolupráce, zkušenosti s administrativou, uživatelská znalost PC, ochota k dalšímu vzdělávání a rozvoji, pečlivost, řidičský průkaz sk. B výhodou, Motivační dopis spolu s životopisem zasílat na: vedouci.nzdmostrov.svetlozs@seznam.cz, do předmětu e-mailu prosím uveďte VŘ 05/2018, , Nabízíme:, - Plný pracovní úvazek (mzda 17 000-23 000 Kč), - Zaměstnání v zavedené organizaci , - Možnost profesního růstu, - Volné víkendy a svátky, - Vzdělávání v oboru včetně interních vzdělávacích akcí, - Metodické vedení, - Supervize, - Kreativní práci s cílovou skupinou 6-26 let, - Systém benefitů, odměn, 2x ročně mimořádné prémie, , Místo výkonu práce: Klínovecká 998, Ostrov 363 01. Pracoviště: Světlo kadaň z.s. - 004, Klínovecká, č.p. 998, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Lenka Kubínová, +420 727 925 741.

Služby - Služby Kadeřník 14 900 Kč

Kadeřníci KADEŘNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KADEŘNÍK/CE, Kontakt: p. Karasev Vladislav, tel.: +420774842723, e-mail: v.karasev@100czk.cz, Rozložení pracovní doby zaměstnance:, 40 hodin týdně, Všední dny a víkendové dny, Do 4 dnů v týdnu , Dle potřeb zaměstnavatele, , Požadujeme:, - min. základní vzdělání, vyučení v oboru výhodou nebo rekvalifikační kurz v oboru případně praxe, - spolehlivost, svědomitost, odpovědnost, komunikační dovednosti, - výpis z rejstříku trestu, Při splnění podmínek možnost příspěvků na:, - ubytování, - dopravu, - chůvu, Nabízíme:, - školení zdarma a prohlubování dovedností, - flexibilní složka mzdy, - karierní růst, Charakteristiky zaměstnavatele:, - silná pozice na trhu, - stabilní zaměstnavatel, - zaručená klientela, - rozvíjející síť kadeřnických salonů. Pracoviště: 100 czk vary g s.r.o. 001, Obchodní, č.p. 30, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Vladislav Karasev, +420 774 842 723.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Úředníci jinde neuvedení REFERENT/KA VYMÁHÁNÍ A EXEKUCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/KA VYMÁHÁNÍ A EXEKUCÍ, Pracovní náplň:, - soustavný a ucelený výkon prací při vymáhání pěněžitých plnění (exekucí) s výjimkou prodeje movitých věcí a nemovitostí, - provádění právnických úkonů směřujících k vymáhání nedoplatků cla, daní a poplatků v oblasti dělené správy, - vyhotovování exekucí v rámci daňové exekuce, - příprava podkladů pro rozhodnutí o ulehčení plateb, odpisů, včetně vyřizování záležitostí v oblasti týkajících se insolvenčního řízení, Požadavky:, - vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu, nebo vyšší odborné vzdělání, - komunikační schopnosti, - samostatnost, spolehlivost, odolnost vůči stresu, zodpovědnost, - uživatelská znalost práce s výpočetní technikou, - základní jazyková znalost A1/A2, Benefity:, - po zapracování přiznání osobního příplatku, - výkonnostní/cílové odměny, - pružná pracovní doba, - 5 týdnů dovolené, - 5 dnů placeného volna, - stravenky v hodnotě 70 Kč, - osobní účet z fondu FKSP , - příspěvek na penzijní připojištění, dotované rekreace a dětské tábory, - multisport karta, - interní i externí odborné vzdělávání, Zašlete vyplněnou žádost prostřednictvím e-formuláře nejpozději do 7.7.2018 , žádost: https://www.celnisprava.cz/cz/kariera/Stranky/Voln%C3%A1-pracovn%C3%AD-m%C3%ADsta.aspx. Pracoviště: Celní úřad pro karlovarský kraj- 001, Dubová, č.p. 246, 360 04 Karlovy Vary 4. Informace: Milena Vejstrková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Františkolázeňské prameny budiž požehnány. V rámci slavnostního zahájení 225. lázeňské sezony nechybělo ani svěcení pramenů.
8

Lázně vstoupily do své 225. sezony

JAHODOVÉ MUFFINY se dětem povedly.

Kdo umí báječné muffiny? Děti z Karlovarského kraje

OTÁZKA PRO: Čestmíra Bruštíka náměstka primátora

Karlovy Vary - Náměstek primátora o zábranách proti vjezdu aut.

Výstava Štěpána Beránka pomalu ale jistě končí. Stihnete se podívat?

Ostrov – Tento týden máte poslední možnost navštívit unikátní výstavu Štěpána Beránka s názvem Odsekávání.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

OBRAZEM: Benefice pro Haničku

Krajková - Když kapela NaDen plánovala májový folkový koncert v krajkovském kostele sv. Petra a Pavla, netušila, že se z něj nakonec stane koncert benefiční. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT