Zdaleka to však nejsou jediné vzdálené destinace, kam tradiční vánoční psaní z Česka doputují.

„Pak je tady taková klasika, jako je Austrálie a Amerika, to už je vcelku běžné, ale Kambodža nás opravdu zaujala," líčí Alena Řehořová, která s kolegy v božídarském infocentru už poněkolikáté razítkuje stovky kil vánoční pošty.

„K dnešnímu dni jí je 360 kilo, vypadá to, že jí bude méně než v minulém roce, kdy to bylo asi 500 kilogramů. Máme před sebou ještě dva pracovní dny do 23. prosince," upozornila pracovnice infocentra.

Kromě zručnosti musela také prokázat trochu detektivního umu.

„Dopis do Číny měl jen poštovní směrovací číslo, nápis China a zbytek byly čínské znaky, museli jsme to složitě luštit," popsala pátrání po adresátovi.

Dětská přání jsou podle ní často velmi podobná. „Děti mi ale poslední dobou připadají méně skromné. Hodně je ovlivňuje televizní reklama a letáky," myslí si Řehořová s tím, že některá jsou velmi dojemná. „Někdo si od Ježíška přál, ať se maminka uzdraví ," tlumočila jedno z dětských přání .

Ježíškova pošta funguje na Božím Daru od roku 1994. Do speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání.

V prosinci je s příležitostným razítkem doručí pošta adresátům.

Adresa Ježíškovy pošty: Vánoční pošta, Boží Dar 1, 362 62 Boží Dar.