Kostlivců, kteří postupně vypadávají ze skříní, se vedení magistrátu jen tak nezbaví. To dokazuje případ podivných výběrových řízení a zvláštního nakládání s dotacemi v městském infocentru v uplynulých letech.

Karlovarský deník získal exkluzivně podklady ke kontrole Infocentra města Karlovy Vary, které podle opozice popisují podvodné jednání v této organizaci z let 2007 a 2008. V té době řídil tuto společnost současný koaliční zastupitel Petr Masák (ALTERNATIVA).

V prosinci 2010 byl předsedou správní rady této společnosti nově zvolen opoziční zastupitel Richard Ullisch (ČSSD). A právě on upozorňuje na dvoumilionové veřejné zakázky, které probíhaly za podivných okolností.

close zoom_in

„S ohledem na podklady, které obdržel primátor Petr Kulhánek (KOA), chci po koalici vysvětlení a objasnění zjištěného podvodného jednání. Včera jsem se vrátil z dovolené a na stole mi ležel materiál popisující jednání, které je tak závažné, že se okamžitě s primátorem chci sejít a vzniklou situaci řešit,“ zdůraznil Ullisch.

Dodal, že z těchto podkladů je zcela evidentní, že veřejné zakázky probíhaly zcela netransparentně, se znaky korupčního a podvodného jednání. „Zvláště je závažné, když se jeden z členů politické strany, která hlásá v čele s Jiřím Kotkem transparentní veřejnou správu, dopustil tak závažného podvodného jednání ve společnosti, a to v době, kdy byl jejím ředitelem. Jedná se o částku přesahující dva miliony korun,“ uvedl Ullisch.
Deník měl možnost tyto podklady detailně prostudovat. V závěru zprávy se hovoří o úhradách fiktivních faktur a dojednávání tak zvaných bid riggingových dohod, tedy smluvené nabídky.

O co tedy šlo? Infocentrum vyhrálo výběrové řízení na dodávku služeb pro projekt cestovního ruchu, konkrétně na encyklopedii od A až do Z a SPA Magazin, které vyhlásil karlovarský magistrát a hrazeny byly z evropských dotací. Infocentrum ale na zakázce pracovat nezačalo. Místo toho ji obratem předalo jiné, soukromé firmě, která se sice obchodní soutěže také zúčastnila, ale nevyhrála. Přesto inkasovala veškeré finanční prostředky, které infocentrum společně se zakázkou vysoutěžilo.

Na celý případ upozornil primátora Kulhánka a předsedu správní rady infocentra Ullische vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu magistrátu Marian Odlevák. Jak Ullisch doplnil, Odlevák z pozice poskytovatele dotace celou věc odhalil a informoval své nadřízené.

„Jedná se o velmi závažná sdělení, proto považuji za nezbytné celou věc neprodleně řešit, a to i za cenu podání trestního oznámení. Vyzývám primátora, aby okamžitě pozastavil členství ve správní radě Petru Masákovi a celý materiál bez průtahů předal policii. Chápu, že primátor potřebuje každý hlas, ale očekávám, že bude jednat čestně a podezření z korupce bude okamžitě šetřit,“ zdůraznil Ullisch.

„Nyní již je mi jasné, proč někteří členové koalice požadují zrušení odboru cestovního ruchu a kultury s vedoucím Odlevákem, který na korupci poukázal,“ dodal Ullisch.

Petr Masák ale důrazně a jednoznačně nařčení odmítá.

close zoom_in

„K žádnému podvodnému jednání či machinacím s penězi nedošlo. Tyto nesprávné závěry byly učiněny na základě sice správných, ale neúplných údajů,“ ohradil se. Na pokyn primátora Kulhánka zpracovává k celé věci písemné stanovisko, které podle něj tyto bludy vyvrátí.
Závěry kontroly obdržel také primátor Kulhánek. „Tento týden je prostuduje a teprve potom se k případu vyjádří,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.