Mohly by se v něm konat i svatební obřady. Měl by se stát atraktivním místem, které by do Horní Blatné přilákalo české a zahraniční turisty. „Dlouho chátral, jsme rádi, že ho rodina koupila a snaží se ho opravit,“ říká starosta města Robert Petro.

Nápad odkoupit budovus pozemkem vedle svého domu dostala rodina už před řadou let. Kvůli nedostatku financí a potížím s půjčkou se ale celý proces prodloužil. „Byly nějaké problémys bankou, protože nám nechtěli půjčit peníze na rekonstrukci. Jsou to nebytové prostory,“ vysvětluje Zbyněk Tyrmer. Společně s bratrem pracuje na stavbě každý víkend ve volném čase. Oba se živí jako zedníci, takže s opravami mají zkušenosti. Kostel dostal nová okna a schody se stříškou u hlavního vchodu. Interiér je nově vymalovaný. Patrik, Zbyněk a Hynek Tyrmerovi nyní plánují opravu antracitové střechy nebo příjezdovou cestu. Už teď se ale setkávají s pozitivními ohlasy. „Nechtěli jsme o tom nejdříve mluvit. I tak si pokroku ale začali všímat místní lidé. Když jde někdo okolo, je rád, že se budova začíná měnit k lepšímu,“ uzavírá Hynek Tyrmer.

Opuštěný evangelický kostel stojí v Horní Blatné od přelomu 19. a 20. století, v minulosti byl ale odsvěcen a k bohoslužbám už neslouží řadu let.

Dominik Hron