Jak uctít památku zesnulého exprezidenta Václava Havla? To je otázka, se kterou si lámou hlavu občané i vedení nejrůznějších měst. S nápadem přišel i Jiří Kotek, mluvčí a aktivista Občanského fóra a zároveň karlovarský zastupitel. Ten navrhuje prosadit přejmenování Moskevské ulice v Karlových Varech na ulici Prezidenta Václava Havla. Za tímto účelem vzniká i petice.

„Jeden z aktů na udržení vzpomínky na Václava Havla je zanesení jeho jména do běžného života. Na jednu stranu to sice vypadá jako „vlna“ kolem jeho úmrtí, kterou asi všichni vnímáme zdrženlivě, rozpačitě nebo i s nelibostí. Návrhy na pojmenování, letiště, náměstí, ulic mohou tímto dojmem jistě také působit,” říká Kotek. „Nicméně po listopadu 1989 se ve Varech přejmenovalo několik ulic, ale nenašla se politická vůle změnit název ulice Moskevské. Myslím, že dnes se k tomu naskytla asi neopakovatelná příležitost,” doplnil zastupitel.

„Přejmenování názvu ulice Moskevské na ulici Prezidenta Václava Havla ano či ne? Rozepisovat se o vícerozměrnosti a potřebnosti takového počinu není asi třeba. Jen bych před relevantním a formálním předložením takového návrhu pokládal za nezbytné vyzvat karlovarskou veřejnost k vyjádření názoru,” doplnil Kotek.

Ten inicioval text petice Pocta Václavu Havlovi v Karlových Varech přejmenováním ulice Moskevské na ulici Prezidenta Václava Havla.

Názory lidí, kteří v této karlovarské ulici bydlí, se různí. „Já bych proti takové změně nebyl. Prezidenta Václava Havla jsem měl velmi rád a vážím si ho a myslím, že Karlovy Vary by určitě měly mít na něj nějakou památku,” myslí si Jan Čech starší. „Já osobně bych raději vybrala nějakou jinou ulici nebo místo. Nevím, jestli Moskevská je zrovna vhodná. Tato ulice nese toto jméno už dlouho, takže nevím, zda by to bylo dobré,” opáčila Čechova manželka Zuzana.

Vedení karlovarského magistrátu zatím otázku jakéhokoliv přejmenování nějakého místa ve městě zatím neprojednávalo. „Samozřejmě je možné, že k podobnému kroku na nějakém místě Karlových Varů dojde, ale zatím jsme o tom konkrétně nejednali. Bylo by to velmi náhlé,” komentoval situaci už dříve náměstek primátora Kulhánka Jiří Klsák.

Primátor Petr Kulhánek si myslí, že lepší než přejmenování stávajících ulic nebo míst je lepší pojmenovat po Václavu Havlovi až nějaké náměstí, budovu či ulici, která teprve vznikne. „Přijde mi to jako lepší varianta a určitě budeme zvažovat, které místo Václavu Havlovi věnovat. Myšlenka pojmenovat po panu Havlovi něco nově vzniklého se mi však líbí více,” sdělil Petr Kulhánek.