Často jsou totiž na místě některých mimořádných událostí, například u dopravních nehod, jako první ze všech složek integrovaného záchranného systému. Automatizované externí defibrilátory, jak se chytrá „mašinka“ odborně nazývá, mohou v případě včasného použití zachránit život pacientům s náhlou zástavou oběhu bez neurologických postižení způsobených časovou prodlevou. Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje jich pořídila zatím dvacet, a to nejen pro policisty, ale také pro hasiče.

„Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje se zapojilo do projektu Včasná defibrilace v Karlovarském kraji v loňském roce. Defibrilátory byly pořízeny z finančních prostředků Karlovarského kraje. V současné době jimi bylo vybaveno 11 obvodních oddělení,“ uvedl vedoucí Odboru pořádkové policie Václav Husák.

Oddělení, která přístroj dostala, byla zvolena s ohledem na místa, která nejsou plně pokrytá zdravotnickou záchrannou službou, a je předpoklad, že policisté budou na místě případného zásahu dříve než záchranáři. „Téměř 200 policistů bylo v několika etapách od loňského září do konce roku proškoleno lektory ze zdravotnické záchranné služby. Jsou připraveni defibrilátory, které budou stále vozit ve služebních vozidlech, používat,“ poznamenal Husák. Podle Husáka policisté, tento projekt velmi vítají. „Proškolovaní policisté přistupují k celé věci velmi zodpovědně a jsou si vědomi, že automatizovaný externí defibrilátor je jim při poskytování neodkladné resuscitace skvělým pomocníkem,“ dodal Husák.

Ostrovská nemocnice.
Na pacienty se nejvíce usmívá personál v ostrovské nemocnici

V letošním roce se bude počet defibrilátorů přidělených karlovarské policii s největší pravděpodobností ještě navyšovat. Výhodou automatizovaného externího defibrilátoru je, že je to jednoduchý a snadno ovladatelný přístroj, který dokáže po spuštění uživatele velmi snadno a přesně instruovat, jak má postupovat. Sám vyhodnocuje po nalepení elektrod na hrudník, jestli aplikuje elektrický výboj, nebo je třeba stlačovat hrudník.

„Jsme rádi, že hasiči i policisté projevili o externí defibrilátory zájem. Například v horských oblastech jsou to právě oni, kdo může být na místě první, a díky přístroji se zvyšuje šance lidí v ohrožení života na přežití. Karlovarský kraj uvolnil na pořízení přístrojů dva miliony korun,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.

Karlovarská karta
MHD výrazně zjednoduší nákup časových kupónů