Dlouho čekala na vymodlené miminko, jenomže jí nebyla dána šance, aby se z vytouženého daru mohla někdy radovat. Jednačtyřicetiletá Eliška Monari – Dubšíková z Habartova na Sokolovsku zemřela osm dní po narození syna Radečka. Kvůli poporodním komplikacím vedoucím k masivnímu krvácení podlehla mozkové mrtvici, která byla způsobená nedostatkem krve. K takovým závěrům došli lékaři ve Fakultní nemocnici v Plzni. Tam se snažili mladou ženu zachránit, operace ale nebyla bohužel úspěšná.

O malého Radečka, který se v karlovarské porodnici narodil v pondělí 7. srpna večer, se nyní stará jeho otec Radek Dimitrov. Ten ale například není uveden ani v synově rodném listě.

„Pro Elišku bylo těhotenství opravdu vymodlené, nakonec nám přálo štěstí, a na konci loňského roku se to podařilo, otěhotněla. Radeček byl jejím jediným dítětem… V pátek 4. srpna jsme byli na kontrole v karlovarské nemocnici, trochu špinila, ale na porod to ještě nevypadalo. V sobotu ráno jí odtekla plodová voda. Chtěli jsme rodit v Sokolově, jenomže tam byla porodnice uzavřená, protože malovali. A tak jsme jeli do Varů,“ vypráví smutný příběh partner Elišky Radek Dimitrov.

Celá rodina Svobodových pohromadě.
Svůj život odsunuli na druhou kolej. Kačka, která ochrnula, má úžasné parťáky

Až do pondělka 7. srpna se nic nedělo. Přirozený porod se i přes odtok plodové vody neblížil, a tak gynekologové rozhodli, že ho vyvolají léky. V pondělí v 18.19 se pak přirozenou cestou narodil malý Radeček.

„Chvilku jsem s Eliškou a synkem pobyl a odjel domů. Pak mi pozdě večer z nemocnice volali, že Elišku převezli na ARO, protože masivně krvácí. Ležela v kómatu, přišla prý o dva litry krve. Když jsem pak za ní přišel a ona se probrala, ani si nepamatovala, že už je Radeček na světě. Povídá mi: „Budeme rodit.“ A já jí vysvětloval, že už to máme za sebou a ukazoval jí fotky. Za okamžik si už zase nic nepamatovala,“ pokračuje tatínek novorozeného chlapce.

Parte Elišky Monari Dubšíkové.Parte Elišky Monari Dubšíkové.Zdroj: Foto: Rodina Elišky Monari Dubšíkové

Lékaři podle něho nakonec rozhodli, že Elišku letecky transportují do Fakultní nemocnice v Plzni. Zde se podrobila náročné operaci hlavy. „Utrpěla vážnou mozkovou mrtvici, oči jí přestali reagovat, z operace se už neprobrala. Nedostatek krve zapříčinil mozkovou mrtvici,“ vysvětluje.

V těžké životní chvíli se pak dostal do situace, že informace nebyly sděleny jemu, ale jen otci Elišky jako zákonnému zástupci. „Eliška nevyplnila formuláře a ani podklady pro rodný list, v němž tak nejsem uveden jako otec. To musím nyní vyřešit,“ prozrazuje Radek Dimitrov, kterému velmi pomáhají jeho rodiče a celá rodina. Roli matky převzal on.

Jeho příběh je hodně podobný tomu, co zažila rodina Svobodových z Březové u Karlových Varů. Na jaře roku 2021 se Kačce Svobodové narodila po několika neúspěšných pokusech o umělé oplodnění dvojčata. I ona ale začala masivně krvácet a také ona byla transportována do Plzně, kde se podrobila operaci hlavy. Kačka ji přežila, bojovala ale o svůj život, vážně ochrnula. Musela se znovu učit mluvit i chodit. Roli pečující matky za ni přebrala babička, maminka otce Marta Svobodová.

Bazén v domově dětí v karlovarských Drahovicích.
Bazén v Drahovicích je opět v provozu. Nájemné kraj rapidně snížil

Redakce požádala o vyjádření Karlovarskou krajskou nemocnici v Karlových Varech. „Ačkoli bychom Vám rádi informace poskytli, nemůžeme tak učinit s ohledem na povinnou mlčenlivost dle zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (dále jen „zákon o zdravotních službách“). Na základě zákona o zdravotních službách je Karlovarská krajská nemocnice a.s. jakožto poskytovatel zdravotních služeb povinna zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb dozví. Zproštěni můžeme být pouze samotným pacientem, případně z dalších důvodů dle zákona o zdravotních službách, pod které však Vaši žádost nespadá,“ odpovídá mluvčí nemocnice Markéta Singerová.