Řeč je o sokolovských hasičích a dvou jejich členech Tomáši Dleskovi a Václavu Kurtíkovi, kteří neváhali nasadit své životy, aby zachránili další. Ocenění převzali v úterý odpoledne v prostorách pražského trojského zámku.

Případ se stal loni koncem března. Dvě družstva sokolovských hasičů se dvěma zásahovými cisternami a člunem vyjela k rybníku v Dolním Rychnově. Zhruba pětadvacet metrů od břehu byl v ledu probořený první muž a o dalších dvacet metrů dál druhý s velkým psem. Tito dva muži se pokusili sami vytáhnout psa, který zůstal v ledové pasti uvězněný jako první. Místo pomoci zvířeti ale nakonec potřebovali i oni pomoc profesionálních záchranářů. „Tento zásah byl zcela jiný, než jak se na záchranu z ledu připravujeme. Zatímco při výcviku máme ideální podmínky, tedy přístup k místu nebo pevný led, po kterém je možné se dostat k zachraňovanému, tady vůbec neplatily,“ řekl během vyhlášení vítězů ankety Petr Jermakov, který zásahu velel. Hasiči se k místu kvůli nevhodně odstaveným osobním autům nemohli se svojí technikou dostat, přímo nad rybníkem pak vedly dráty vysokého napětí, což znemožnilo povolání leteckých záchranářů. Led byl navíc spíš ledová tříšť než pevné zmrzlé kusy.

Hasiči se k zachraňovaným pokusili dostat pomocí člunu, ten se ale po deseti metrech také propadl do ledu. Postup pomocí rozbíjení ledu před člunem byl velmi pomalý. Také dva hasiči, kteří zkoušeli nacvičenou technikou lézt přímo po ledu, se propadli do studené vody. V té době ještě neměli speciální suché obleky, zasahovali v běžných kabátech. I přesto, že byli oba promočení, znovu se pokoušeli z jiného místa dostat se k oběma mužům. Zároveň postupoval i člun. Nakonec se podařilo dostat se k nim natolik blízko, aby pomocí házecího pytlíku připoutali oba muže na lano a vytáhli je s pomocí příslušníků policie na břeh. Zde si je převzala záchranná služba. Zároveň s muži se podařilo vytáhnout i psa.

„Ocenění si velice vážíme, protože vážných zásahů v republice je velice mnoho,“ řekl zachránce, čtyřiatřicetiletý Václav Kurtík, který u hasičů slouží devět let. Ten na místě kromě Tomáše Dleska zasahoval ještě s Janem Belušem, Hynkem Milotou, Pavlem Černým, Petrem Jermakovem, Josefem Kulákem a Radimem Provazníkem. Zásah v Dolním Rychnově má stále v živé paměti. „Byl zatím asi nejsložitější, který jsem zažil. Led totiž nebyl pevný a museli jsme se rychle dostat k oběma mužům, což se povedlo,“ řekl nejlepší hasič v České republice.


Úspěšný byl i projekt

Stoprocentní úspěšnost si letos připsali hasiči z Karlovarského kraje při vyhlášení vítězů prestižní ankety ministra vnitra Hasič roku 2010. Obě dvě nominace, které Karlovarský kraj do soutěže zaslal, vyhrály své kategorie. Ocenění si kromě zásahu v Dolním Rychnově na zamrzlém rybníku, o kterém informujeme na titulní straně, vysloužil i multimediální preventivní projekt Rizika silniční a železniční dopravy.

Do každé z kategorií byly vybrány z celé republiky tři nejlepší nominace, sedmnáctičlenná porota pak určila pořadí prvních tří.
Vítězný projekt, který při vyhodnocení prezentovala Veronika Krajsová z HZS Karlovarského kraje a Andrea Pomichalová z PČR Karlovy Vary, je určen zejména pedagogům a rodičům k výchově a přípravě dětí a mládeže v oblasti rizik silniční a železniční dopravy a v oblasti jejich požadovaného chování, ale i k samostatné přípravě dětí a mládeže, založené na motivačním přístupu a zajímavosti provedení. Multimediální projekt názorně, přehledně a hlavně ´lidskou´ formou pomocí animovaných klipů upozorňuje na rizika při cestování, ukazuje například návod, jak zvládnout krizovou situaci, učí správně se chovat na přechodech i silnici. Projekt je možné zdarma najít na internetových stránkách asociace Záchranný kruh.