Sto šest lidí na sto tisíc obyvatel na Chebsku, šedesát čtyři na Karlovarsku. Takové jsou aktuální přepočty nakažených obyvatel v Karlovarském kraji podle informací ke včerejší 9. hodině, které zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví. Jen za úterý 15. září přibylo v kraji 74 nových případů s koronavirem a jeden člověk zemřel. Nařízení k povinnému nošení roušek ve školách zatím nepřichází, protože doposud neexistuje centrální krizový štáb.

Vedení kraje se podařilo získat od hygienické stanice stanovisko, že roušky ve školách jsou doporučené.

Hejtman Petr Kubis apeluje na zodpovědnost lidí vůči sobě i ostatním ohledně nošení roušky. „Pomáhá to ochránit seniory, zdravotníky a další rizikové skupiny,“ vyzývá hejtman.

Andrea Pfeffer Ferklová.
Dny s primátorkou jsou kvůli covidu dočasně zrušeny

Právě ve školách není přitom situace příliš příznivá. Do úterního odpoledne byla karanténa vyhlášena už ve 22 školských zařízeních. „Školy mají v současnosti celkem 45 pozitivních lidí, z toho 14 pedagogů. V karanténě je celkem 577 osob, z toho 52 pedagogů,“ upřesňuje mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

„Budeme situaci nadále monitorovat a v případě, že případů bude rychle přibývat, hygienici připraví mimořádné opatření, které bude platné plošně pro všechna školská zařízení,“ dodává hejtman Kubis.

Naopak koronavirus se zatím nešíří mezi klienty krajských domovů pro seniory. Podle zdroje Deníku sice nejsou nakaženi obyvatelé domovů, ale někteří zaměstnanci už ano.

Velký nápor kvůli rostoucímu počtu nakažených nyní zažívají odběrová místa, která jsou v kraji pro samoplátce zatím jen tři. Uvažuje se proto o zřízení dalšího. „Kapacita je zatím dostačující, ale zájem neustále roste až na hranici únosnosti,“ říká krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková. „Zatímco ve špičce na jaře jsme testovali kolem 80 osob denně, nyní tento počet již přesáhl tři stovky,“ konstatuje mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký. „V příštím týdnu zprovozníme další odběrové místo v areálu chebské nemocnice. Fungovalo by jen ve vybraných dnech týdne a bylo by určeno pro občany indikované k odběru hygieniky či praktickým lékařem. O podrobnostech ještě budeme informovat,“ uzavírá Kubis.