Pro zajištění bezpečnosti a ochrany cestujících při využívání městské hromadné dopravy v Karlových Varech zpřísnil Dopravní podnik Karlovy Vary podmínky. Od včerejška nově spustil kampaň „BEZ ROUŠKY NEJEDEŠ!“ Ignorování tohoto nařízení by se mohlo nezodpovědným pasažérům řádně prodražit. Pokud řidič autobusu zjistí, že se ve vozidle vyskytuje cestující bez ochrany dýchacích cest, přivolá hlídku městské policie, která s nezodpovědným cestujícím situaci vyřeší na místě. „Podle krizového zákona je možné uplatnit pokutu až do výše 10 tisíc korun, ve správním řízení se pokuta může vyšplhat na částku až 20 tisíc. Tímto opatřením chceme ochránit všechny zodpovědné cestující,“ zdůraznil předseda představenstva Dopravního podniku Jiří Vaněček. Podle něj se sice drtivá většina cestujících chová ke svému okolí zodpovědně a ohleduplně a dodržuje tak vládní nařízení, ojediněle však byly zaznamenány případy, kdy někdo pokyny nerespektoval. „Považujeme tedy za nezbytně nutné toto jednání nekompromisně postihovat,“ doplnil Vaněček.

Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) a zároveň vrchní velitelka městské policie vyjádřila novému nařízení plnou podporu. Vnitřky autobusů jsou ošetřovány speciálními virucidními dezinfekcemi na denní bázi a autobusy generátory ozonu. Zastávky MHD jsou impregnovány speciálním přípravkem, díky kterému se na takto ošetřených površích nedrží viry a bakterie.

Tvrdší opatření v MHD vítá i opozice. „Vládní opatření platí pochopitelně i v prostředcích MHD. Karlovarské autobusy nejsou restauracev Lánech, aby se v nich daly roušky beztrestně odkládat. Pokud ještě někdo v tuto chvíli hazarduje se zdravím ostatních a roušku při kontaktu s cizími lidmi nenosí, pokutu si zaslouží. A pokud ji někdo nemá, lze ji získat například v prostorách distribučního centra na Moskevské 60,“ uvedl Jindřich Čermák, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

Ilustrační foto.
Policisté se zaměří na místa s vyšší koncentrací osob