Ze statistiky vyplývá, že v roce 2018 tam bylo 1 162 nemocných, zatímco v Plzeňském kraji problémy trápily 3 657 lidí. Pokud se však tyto cifry přepočtou na 100 tisíc obyvatel, Karlovarský kraj se ocitá na šestém místě. A Plzeňský kraj dokonce na prvním. Řada západočeských pacientů vyhledává pomoc ve spánkové laboratoři Fakultní nemocnice Plzeň.

Pořadatelé olympiády vyhlížejí chladnější počasí.
Pořadatelé olympiády vyhlížejí chladnější počasí

Podle lékařky Kristy Plickové ze zmíněné spánkové laboratoře poruchu zaznamená nejprve okolí pacienta. Postiženým lidem hrozí kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, vysoký cholesterol a řada dalších potíží. Mezi nejčastější příčiny poruch spánku patří obezita. „Je na prvním místě. A v naší populaci v posledních letech narůstá. Dále jsou to překážky v oblasti horních cest dýchacích, například zvětšené krční mandle, povislé měkké patro nebo deformity obličeje zapadlá brada, menší nebo podsaditější krk. Častěji tyto problémy mívají muži, udává se dvakrát až třikrát častěji než ženy. Velkou roli hraje rovněž poloha při spaní. Pokud lidé spí na zádech, dýchací cesty zapadají a zástav dechu je více,“ popisuje lékařka.

Maurerův Grand restaurant festival je šancí ochutnat jídlo od předních českých kuchařů
Maurerův Grand restaurant festival je šancí ochutnat jídlo od předních kuchařů

Nemocný si poruchu uvědomuje až v pozdějším stadiu, kdy se začíná probouzet, a jeho spánek tak není kvalitní. „Po nekvalitním spánku následuje velká únava, která u některých jedinců vede až k usínání během dne při běžných činnostech. Například u sledování televize nebo jakmile se člověk dostane na chvíli do klidu, kdy si třeba sedne do křesla a usne. Pacienti také usínají v našich čekárnách při čekání na ošetření nebo v dopravních prostředcích. Samozřejmě nejzávažnější je to za volantem, kde vzniká riziko mikrospánku,“ říká lékařka. Spánkovými poruchami trpí 17 procent mužů a devět procent žen ve středním a vyšším věku. Řádný spánek například zlepšuje imunitu, pomáhá předcházet cukrovce a cévním onemocněním, zlepšuje výkony v práci nebo posiluje paměť. (bh, ano)