Během soboty a neděle nastávajícího víkendu, které byly vyhlášeny jako Dny smutku za oběti leteckého neštěstí, při němž zahynul polský prezident s chotí a dalšími polskými vládními činiteli včetně vysokých představitelů církve a armády, se budou v kostelech konat zádušní mše. V ulicích a na stadionech se bude držet minuta ticha, změní se také programy některých kulturních akcí.

„V našem chrámu začíná mše za tragicky zemřelé v 8,30 ráno,“ uvedl Miroslav Chlupsa, děkan kostela svaté Maří Magdalény. Mše za tragicky zesnulé se konaly i minulý víkend. V sobotu večer sloužil otec Marek, kněz římskokatolické církve plzeňské diecéze, zádušní mši v Ostrově a v neděli v Jáchymově.

„Je to pro nás těžko uvěřitelná tragédie. Naše inteligence zahynula několik kilometrů od Katyně, kde byla před sedmdesáty lety vyvražděna polská inteligence. A teď se to stalo znovu. Zemřeli zde prezident s chotí, dva biskupové, tři kněží, generálové vojsk a další naši představitelé, které jsme si zvolili do čela státu. Byli to lidé, kteří se snažili katolickou víru v Polsku podporovat a svým chováním dávali lidem příklad. Modlíme se a vzpomínáme, je to pro každého Poláka těžká ztráta. Měli před sebou ještě tolik věcí, které chtěli vykonat,“ uvedl Wojczech Pelowski, jáhen římskokatolické církve plzeňské diecéze v Ostrově.

Podle něj je symbolické i to, že tragické neštěstí se stalo v době církevního svátku Božího milosrdenství, který připadá na druhou neděli po Velikonocích.

„Je to svátek křesťanů v celém světě. Vyhlásil ho papež Jan Pavel II., který zemřel před pěti lety, a Poláci se chystali na velké církevní obřady,“ vysvětlil jáhen.

Wojczech Pelowski se zprávu o tragickém neštěstí dozvěděl z internetu uplynulou sobotu ráno hodinu poté, kdy se rozloučil s matkou a bratry, kteří jej do Ostrova přijeli z Polska navštívit. „Volal jsem jim pak do auta a vylíčil, co se stalo. Nemohli tomu uvěřit. Všichni Poláci si navzájem podávali a telefonovali zprávy. Je to pro nás obrovská tragédie a jsme vděčni všem Čechům za slovo podpory. Velmi mě dojala kondolence prezidenta Václava Klause,“ uvedl Wojczech Pelowski.

K víkendovému smutku se připojí také karlovarská radnice. „Vyvěsíme černou smuteční vlajku na obou budovách,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.