VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchrana Kyselky začne demolicí

Kyselka - Projekt odhadují vlastníci na přibližně 400 milionů. Část by podle nich mělo uhradit Ministerstvo kultury

21.9.2011 8
SDÍLEJ:

Tisková konference, na které KMV představily projekt na revitalizaci Lázní KyselkaFoto: Deník/ Jakub Kopřiva

Ambiciózní projekt na záchranu zdevastovaného lázeňského areálu v Kyselce včera představila společnost Karlovarské minerální vody (KMV). Většinu památkově chráněných objektů KMV hodlají zbourat a zachránit jen ty nejvýznamnější. Dům Stalburg, pavilon Löschner, kolonádu, nárožní věž u Jindřichova dvora, kde vyvěrá minerální pramen, a Mattoniho vilu. Projekt revitalizace Kyselky odhadují vlastníci objektů na přibližně 400 milionů, z nichž část by podle nich mělo uhradit Ministerstvo kultury. S lázeňskou funkcí areálu se v projektu už nepočítá.

„Nechceme budovat prázdné kulisy bez využití, nýbrž najít pro zaniklé lázně novou funkci odpovídající dnešní době i reálnému stavu objektů. Naší prioritou je vnést život do zóny, která je nyní mrtvá,“ přiblížil stěžejní záměry obnovy bývalých lázní Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV.

K revitalizaci Kyselky, která podle Pasquala vnese do obce život, turistický ruch i nové pracovní příležitosti, se připojila také společnost C.T.S. Duo, jíž patří většina budov v areálu. „V Mattoniho vile, která patří k nejvýznamnějším místním památkám, by měl vzniknout hotel. Počítáme rovněž s rekonstrukcí kolonády, kde by měl vzniknout kongresový sál či výstavní prostory,“ upřesnil Petr Dostál, předseda představenstva C.T.S. Duo. Z historického Ottova pramene už před časem Inspektorát zřídel a lázní sejmul lázeňské osvědčení.

„Proto jsme jej svedli k veřejnému pítku z nového zdroje, aby vodu mohli zdarma čerpat místní lidé,“ upřesnil Dostál. Stávající uliční frontu objektů bývalých lázní nahradí parkové úpravy.

V pavilonu Löschner, který kdysi fungoval jako plnírna lahví a je netradiční ukázkou chaty alpského stylu, by mělo vzniknout nové muzeum Heinricha Mattoniho, zakladatele lázní Kyselka a značky Mattoni. Rodina Pasquale zakoupila i osobní Mattoniho archiv, který nyní převádí do digitalizované podoby.
Dům Stalburg bude přestavěn na bytový dům a do areálu závodu KMV by se měly začlenit budovy, které kdysi sloužily jako kancelářské zázemí pro historickou fabriku.

„Projekt konzultujeme s Ministerstvem kultury a věřím, že stejnou podporu získáme také u orgánů památkové péče, jejichž souhlas je pro revitalizaci území nezbytný,“ zdůraznil Alessandro Pasquale. Ten spolu s Dostálem rezolutně odmítl nařčení, že chtějí bývalé lázně zničit. Revitalizaci ostatně podpořil i karlovarský primátor Petr Kulhánek a náměstek Jiří Klsák (oba KOA). „Projekt řeší historicky nejvýznamnější část areálu a vrací jej do podoby, kterou kdysi měl,“ uvedl.

Proti není ani vedení obce Kyselka. „Jsme rádi, že zvítězil zdravý rozum a věc se dotáhla do konce,“ uvedl zastupitel Ivan Němec.

Podporu projektu vyjádřil i karlovarský historik Stanislav Burachovič. „Truchlivý stav budov nazrál pro buldozer a resuscitace nebohé Kyselky není možná. Projekt, který vypracoval autorský tým Zdeňka a Tomáše Havlinových, je kvalitní a budu jej podporovat,“ uvedl historik.

Autor: Ivana Kalinová

21.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení