Uctít památku zesnulého exprezidenta Václava Havla se rozhodli i žáci a ředitelka Základní školy Bečov nad Teplou Jitka Rudolfová. Ta společně se studenty přijela v úterý do Karlových Varů, kde lidem rozdávali letáčky s výzvou a připínali jim trikoloru.

„Minuta ticha a vyvěšení černé vlajky je pro nás málo. Chtěli jsme uctít památku Václava Havla i trochu jinak. Rozdávali jsme tedy v ulicích Karlových Varů letáčky s výzvou. Celé pondělí jsme se s žáky bavili o panu Václavu Havlovi a poté jsme vymysleli tuhle akci, do které se zapojilo přibližně deset studentů osmých a devátých tříd. Já osobně si myslím, že se v naší republice vytrácí taková ta lidskost,” řekla ředitelka školy Jitka Rudolfová.

Ředitelku školy zároveň mrzí, že v Bečově nad Teplou není žádné pietní místo, jako je například to u sochy T.G. Masaryka na hlavní třídě v Karlových Varech. „V Bečově nic podobného nevzniklo a myslím si, že je to škoda. S žáky jsme do Karlových Varů přijeli vlakem a jsem ráda, že se této akce chytli,” dodala Jitka Rudolfová.

Celou akci si pochvalovali i obyvatelé Karlových Varů. „Je smutné, že něco podobného musel v Karlových Varech udělat někdo, kdo tady nebydlí. Všem těm, kdo se na této pietní akci podíleli, patří naše velké poděkování, protože Václavu Havlovi vděčíme za hodně,” řekla Anna Krpálková z Karlových Varů.

Text rozdávaného letáčku:
Výzva všem lidem dobré vůle! Odešel Václav Havel! Odešel symbol lidskosti!
Česká republika ztratila svého nejvýznamnějšího politika, bojovníka za lidská práva a demokracii, člověka se silnými morálními vlastnostmi. Byl to člověk, který změnil národ. Vyzýváme všechny lidi dobré vůle, nedopusťte, aby se z nás lidskost úplně vytratila!
Žáci ZŠ a MŠ Bečov nad Teplou

Tereza Farnačková,
14 let, Bečov nad Teplou

„Myslím si, že exprezident Václav Havel byl na některé lidi v České republice až moc hodný. Určitě mohl být na některé, kteří si to zasloužili, přísnější. Ale byl to opravdový hrdina a člověk, který toho pro naši republiku udělal opravdu mnoho. Také byl jedním z mála, který byl respektovaný i v zahraničí.”


Patrik Doupník,
13 let, Bečov nad Teplou

„Václav Havel byl podle mě neskutečně vstřícný člověk, který toho pro český národ udělal opravdu velmi hodně. Samozřejmě že vím, že to byl první prezident České republiky.” ⋌(kop)